Идет загрузка документа (32 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О предоставлении населению субсидий для возмещения расходов на оплату жилищно-коммунальных услуг

КМ Украины
Постановление КМ от 04.02.1995 № 89
Утратил силу

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА 

від 4 лютого 1995 р. N 89

Київ

Про надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу та твердого палива

(назва із змінами, внесеними згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 30.06.95 р. N 477)

Із змінами і доповненнями, внесеними
 постановами Кабінету Міністрів України
 від 3 травня 1995 року N 313
,
 від 30 червня 1995 року N 477

З метою соціального захисту населення у зв'язку з поступовим підвищенням обсягу відшкодування ним фактичних витрат, пов'язаних з користуванням житлом, його утриманням, оплатою послуг водо-, тепло-, газопостачання і водовідведення, вивезення побутового сміття та рідких нечистот (житлово-комунальні послуги), придбанням скрапленого газу та твердого палива, Кабінет Міністрів України ПОСТАНОВЛЯЄ:

(преамбула в редакції постанови Кабінету
 Міністрів України від 30.06.95 р. N 477)

1. Установити, що з 1 травня 1995 р. сім'ї сплачують за житлово-комунальні послуги не більше встановленого Кабінетом Міністрів України відсотка їх середньомісячного сукупного доходу у межах санітарної норми володіння чи користування загальною площею житла та нормативів користування комунальними послугами.

(абзац перший пункту 1 в редакції постанови
 Кабінету Міністрів України від 03.05.95 р. N 313)

Установити, що з 1 червня 1995 р. за користування скрапленим газом та твердим паливом населення сплачує не більше встановленого Кабінетом Міністрів України відсотку річного сукупного доходу сім'ї.

(пункт 1 доповнено абзацом другим згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 30.06.1995 р. N 477)

Міністерству економіки, Міністерству праці, Міністерству фінансів, Міністерству статистики, Міністерству соціального захисту населення, Державному комітетові по житлово-комунальному господарству в місячний термін визначити економічно обгрунтований розмір витрат сім'ї на оплату житлово-комунальних послуг.

2. Уряду Автономної Республіки Крим, облвиконкомам, Київському і Севастопольському міськвиконкомам:

забезпечити створення відповідними виконавчими комітетами спеціальних служб для надання населенню субсидій на оплату житлово-комунальних послуг, скрапленого газу та твердого палива та організацію їх роботи. Разом з Міністерством соціального захисту населення, Державним комітетом по житлово-комунальному господарству здійснювати координацію діяльності та методичне забезпечення цих служб;

(абзац другий пункту 2 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 30.06.95 р. N 477)

змінювати тарифи на житлово-комунальні послуги, ціни на скраплений газ та тверде паливо тільки за умови одночасного впровадження заходів соціального захисту населення шляхом надання безготівкових субсидій для відшкодування витрат на ці послуги та посилити контроль за правильністю встановлення нових тарифів і їх відповідністю вимогам Основних положень про склад витрат виробництва (обігу) на підприємствах і в організаціях, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 листопада 1994 р. N 759;

(абзац третій пункту 2 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 30.06.95 р. N 477)

встановлювати конкретний відсоток плати сімей за житловокомунальні послуги у межах визначеного Кабінетом Міністрів України відсотка їх середньомісячного сукупного доходу;

сприяти підвищенню якості житлово-комунальних послуг, що надаються населенню;

забезпечити вжиття заходів до наймачів, членів їхніх сімей та інших осіб, які проживають разом з ними і систематично псують чи руйнують житлове приміщення, використовують його не за призначенням, систематично порушують права та охоронювані законом інтереси громадян, роблять неможливим для інших проживання з ними в одній квартирі чи одному будинку, а також до стягнення в установленому порядку заборгованості наймача квартири з квартирної плати і плати за комунальні послуги та заборгованості власника квартири (будинку) за укладеними угодами, пов'язаними з утриманням будинків та оплатою комунальних послуг;

посилити вимогливість до боржників та порушників правил користування приміщеннями житлових будинків і прибудинковими територіями, в тому числі шляхом удосконалення системи штрафних санкцій щодо припинення надання житлово-комунальних послуг.

3. Затвердити Положення про порядок надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу та твердого палива, що додається. 

(пункт 3 в редакції постанови Кабінету
 Міністрів України від 30.06.95 р. N 477
)

4. Міністерству економіки, Міністерству соціального захисту населення, Державному комітетові по житлово-комунальному господарству підготувати і подати Міністерству фінансів розрахунки коштів для відшкодування у 1995 році витрат щодо виплати субсидій населенню на оплату житлово- комунальних послуг, скрапленого газу та твердого палива.

(абзац перший пункту 4 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 30.06.95 р. N 477)

Міністерству фінансів врахувати потребу в коштах для виплати субсидій населенню у розрахунках нормативів (відсотків) відрахувань від загальнодержавних податків і зборів до бюджетів Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва і Севастополя.

5. Виконавчим комітетам міських, районних, селищних і сільських Рад народних депутатів до 1 березня 1995 р. створити спеціальні служби чи визначити відповідальних осіб для надання населенню субсидій на оплату житлово-комунальних послуг, скрапленого газу та твердого палива з утриманням їх за рахунок коштів відповідних місцевих бюджетів.

(пункт 5 із змінами, внесеними згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 30.06.95 р. N 477)

6. Установити, що субсидії населенню для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, скрапленого газу та твердого палива у зв'язку з підвищенням тарифів і цін на них не включаються до сукупного оподатковуваного доходу громадян.

(пункт 6 в редакції постанови Кабінету
 Міністрів України від 30.06.95 р. N 477)

7. Прийняти пропозицію Міністерства соціального захисту населення і Державного комітету по житлово-комунальному господарству про створення у їх складі управлінь координації діяльності та методичного забезпечення служб з надання населенню субсидій на оплату житлово-комунальних послуг, збільшивши чисельність працівників центрального апарату Міністерства і Комітету відповідно на 9 та 3 одиниці.

Міністерству фінансів передбачити з 1 лютого 1995 р. кошти на утримання зазначених управлінь.

8. Міністерству соціального захисту населення, Державному комітетові по житлово-комунальному господарству, Міністерству праці, Міністерству економіки, Міністерству фінансів провести широку роз'яснювальну та навчальну роботу щодо основних принципів реформи житлово-комунальних платежів і прав громадян на отримання субсидій.

 

 

Прем'єр-міністр України

В. МАСОЛ

Міністр  
Кабінету Міністрів України

 
В. ПУСТОВОЙТЕНКО

 

 

 
 

ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України 
від 4 лютого 1995 р. N 89

ПОЛОЖЕННЯ
про порядок надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу та твердого палива

(назва із змінами, внесеними згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 30.06.95 р. N 477)

1. Положення визначає умови призначення та надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на плату за користування житлом або його утримання та комунальні послуги (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії на придбання скрапленого газу та твердого палива.

(пункт 1 в редакції постанови Кабінету
 Міністрів України від 30.06.95 р. N 477)

2. Право на отримання щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг (далі - субсидія) поширюється на осіб, які проживають: у державному та громадському житловому фонді, в тому числі у гуртожитках, - на плату за користування житлом; у приватизованому житловому фонді та фонді житлово-будівельних (житлових) кооперативів, - на плату за утримання житла; у житловому фонді незалежно від форм власності, - на плату за комунальні послуги.

3. Призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється спеціальними службами чи вповноваженими особами, що створюються (визначаються) виконавчими комітетами міських, районних, селищних і сільських Рад народних депутатів.

4. Субсидії призначаються сім'ям, у яких є різниця між розміром плати за житлово-комунальні послуги, скраплений газ та тверде паливо і обсягом визначеного Урядом Автономної Республіки Крим, облвиконкомами, Київським і Севастопольським міськвиконкомами максимального обов'язкового відсотку платежу. При цьому санітарна норма володіння чи користування загальною площею житла та нормативи користування комунальними послугами встановлюються виходячи з розміру 21 квадратний метр на наймача і кожного члена сім'ї, а для осіб, які проживають в однокімнатній квартирі, незалежно від розмірів загальної площі. Субсидії сім'ям з низьким сукупним доходом, які складаються лише з непрацездатних громадян, можуть встановлюватись незалежно від розміру загальної площі житла за рішеннями місцевих органів державної виконавчої влади за рахунок коштів місцевих бюджетів.

(абзац перший пункту 4 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 30.06.95 р. N 477)

Сім'ям, у складі яких є працездатні члени працездатного віку, які не працювали і не навчалися протягом періоду, за який обчислюється середньомісячний сукупний доход сім'ї (крім матерів, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку, матерів, які мають трьох і більше дітей віком до 16 років і зайняті доглядом за ними, осіб, які доглядають за інвалідом 1 групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, а також за особами, які досягли 80-річного віку), та не зареєстровані як такі, що шукають роботу, субсидія не призначається. Виходячи з конкретних обставин, що склалися в сім'ї, виконавчі комітети міських, районних, селищних і сільських Рад можуть зробити виняток.

(пункт 4 доповнено абзацом другим згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 03.05.95 р. N 313)

Норми забезпечення населення скрапленим газом та твердим паливом визначаються Урядом Автономної Республіки Крим, облвиконкомами, Київським і Севастопольським міськвиконкомами.

(пункт 4 доповнено абзацом третім згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 30.06.95 р. N 477)

5. Субсидія надається одному з членів сім'ї (уповноваженому власнику житла, наймачу, на якого відкрито особовий рахунок, членові житлово-будівельного кооперативу, власнику будинка, квартири чи кімнати).

6. До складу сім'ї входять: подружжя, його діти і батьки та інші особи, якщо вони постійно проживають разом з наймачем (власником) житла, ведуть з ним спільне господарство і прописані на його житловій площі, та, як виняток, відсутні члени сім'ї, призвані на строкову військову службу.

Склад сім'ї визначається на початок місяця, в якому надійшло звернення за призначенням субсидії.

7. До сукупного доходу сім'ї включаються:

заробітна плата, в тому числі за понаднормову роботу, за роботу в святкові і вихідні дні і роботу за сумісництвом; плата за роботу в сільськогосподарському колективному підприємстві, надбавки і доплати всіх видів; премії, встановлені системами оплати праці на даному підприємстві, в установі, організації, незалежно від періодичності і джерел їх виплати; відсоткові надбавки і щорічна винагорода з фонду матеріального заохочення за загальні результати роботи підприємства, установи чи організації за річними підсумками. Премії та щорічні винагороди включаються до сукупного доходу сім'ї на час їх нарахування, при цьому за рік ураховується не більше однієї винагороди за вислугу років;

інші грошові виплати, які мають систематичний характер (польове забезпечення, доплати за роз'їзний і рухомий характер роботи тощо, крім командировочних і підйомних);

стипендії, пенсії, допомога (крім одноразової допомоги);

доходи від підприємницької діяльності, селянського (фермерського) господарства, особистого підсобного господарства, реалізації товарів, худоби, птиці тощо, які визначаються органами місцевого самоврядування, при цьому в особистому підсобному господарстві враховуються отримані доходи з земельної ділянки площею понад 0,06 гектара;

(абзац п'ятий пункту 7 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1995 р. N 313)

доходи від зайняття кустарно-ремісничими промислами, приватною практикою, літературною, художньою, музичною, артистичною та іншою творчою діяльністю. Доходи осіб, які займаються кустарно-ремісничими промислами або приватною практикою, визначаються на підставі даних районних податкових інспекцій про розміри оподатковуваного доходу цих осіб;

(абзац шостий пункту 7 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.95 р. N 313)

усі види винагород, які виплачуються штатним (нештатним) літературним працівникам, художникам, фотокореспондентам та іншим особам з фонду авторського гонорару, а також винагороди, які виплачуються за публічне виконання творів;

усі види заробітків адвокатів;

виплата допомоги по безробіттю;

доходи від здачі житлової площі в найом (на підставі довідок податкових інспекцій);

(абзац десятий пункту 7 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.95 р. N 313)

натуральна оплата праці (за вільними (ринковими) цінами даного регіону того періоду, коли проводилася оплата праці);

грошове забезпечення військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, які в склад сім'ї не враховуються;

суми, які виплачуються в порядку відшкодування шкоди, заподіяної працівникові ушкодженням здоров'я, пов'язаним з виконанням ним трудових обов'язків;

заробіток учнів та студентів, які поєднують навчання з постійною роботою на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності та господарювання;

суми, які виплачуються за час вимушеного прогулу;

одержувані аліменти і тимчасова допомога на неповнолітніх дітей, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, або коли стягнення аліментів неможливе;

фактичний заробіток осіб, які зайняті роботою в окремих громадян або колективах громадян. При цьому натуральна частина заробітної плати цих осіб включається до їх сукупного доходу в розмірі 100 відсотків її грошової вартості;

інші надходження: суми, одержані від різниці продажу і купівлі будинків, квартир, гаражів та інших будівель, земельних ділянок тощо, які враховуються в місяці одержання.

До сукупного доходу сім'ї при наданні субсидій включаються також передбачені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" такі виплати:

підвищення оплати праці, підвищення стипендій та пенсій громадян, які працювали або працюють на територіях радіоактивного забруднення;

(абзац двадцятий пункту 7 в редакції постанови
 Кабінету Міністрів України від 03.05.95 р. N 313)

оплата додаткової відпустки;

різниця між заробітками у разі переведення на нижчеоплачувану роботу;

середня заробітна плата, що зберігається за працівником у разі звільнення у зв'язку з відселенням;

компенсація за час вимушеного простою.

Грошові доходи враховуються в тому місяці, у якому вони нараховані, якщо інше не передбачено цим пунктом.

До сукупного доходу сім'ї не включаються:

аліменти, які сплачуються членом сім'ї;

субсидії на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг;

цільова одноразова допомога.

8. Середньомісячний сукупний доход сім'ї визначається за три календарні місяці, що передують місяцю звернення за призначенням субсидії.

Річний сукупний доход сім'ї для розрахунку субсидій за скраплений газ та тверде паливо визначається виходячи із зазначеного середньомісячного доходу, помноженого на 12.

(пункт 8 доповнено абзацом другим згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 30.06.95 р. N 477)

9. Для одержання субсидій громадяни подають до служб, що їх надають, заяву та інформацію про склад сім'ї, забезпеченість житловою площею та комунальними послугами, доходи кожного з членів сім'ї згідно з типовими формами, затвердженими Урядом Автономної Республіки Крим, облвиконкомами, Київським і Севастопольським міськвиконкомами.

Субсидії громадянам провадяться за умови пред'явлення розрахункових книжок, квитанцій або аналогічних документів про фактичну оплату житлово-комунальних послуг за попередній період.

10. Рішення про призначення (непризначення) субсидії приймається протягом 10 днів після подання заяви.

11. Субсидія призначається на шість місяців, починаючи з місяця звернення за її призначенням чи перерахуванням. По закінченні зазначеного терміну громадянин повинен підтвердити право на отримання субсидії. Субсидія на придбання скрапленого газу та твердого палива призначається один раз на рік за особистим зверненням громадян.

(абзац перший пункту 11 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 30.06.95 р. N 477)

У разі зміни умов призначення субсидії за зверненням громадян служба з надання населенню субсидій здійснює її перерахунок.

Умови, за яких провадиться перерахунок призначеної субсидії у межах шести місяців після її призначення, та порядок звернення громадян у цей період для перерахунку субсидій встановлюються Урядом Автономної Республіки Крим, облвиконкомами, Київським та Севастопольським міськвиконкомами або за їх згодою міськ(рай)виконкомами.

(пункт 11 доповнено абзацом третім згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.95 р. N 313)

12. У разі зміни складу сім'ї громадянин зобов'язаний повідомити про це службу, яка призначає субсидію.

13. Субсидії надаються сім'ям лише на одну квартиру (будинок).

14. Громадянам, які проживають у державному і громадському житловому фонді, в тому числі у гуртожитках, та будинках житлово-будівельних (житлових) кооперативів, субсидія надається шляхом перерахування коштів на рахунки власників житла (уповноважених ними органів) та підприємств, що надають комунальні послуги.

Громадянам, які проживають у приватних та приватизованих будинках (квартирах), субсидія надається шляхом перерахування коштів на рахунки підприємств, що надають комунальні послуги.

15. Розрахунки щодо визначення суми субсидії за житлово-комунальні послуги здійснюються в такій послідовності:

(абзац перший пункту 15 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 30.06.95 р. N 477)

1) визначається середньомісячний сукупний доход на одну сім'ю та частка плати за житлово-комунальні послуги у цьому доході;

2) визначається загальний місячний розмір плати за житловокомунальні послуги у межах санітарної норми забезпеченості житлом та встановлених нормативів користування комунальними послугами у конкретному населеному пункті;

3) розмір субсидії визначається як різниця між вартістю плати за житлово-комунальні послуги у межах санітарної норми володіння чи користування загальною площею житла та нормативів споживання комунальних послуг і обсягом визначеного для сім'ї платежу.

15а. Розрахунки щодо визначення суми субсидій на придбання скрапленого газу та твердого палива здійснюються у такій послідовності:

1) визначається річний сукупний доход на одну сім'ю і частка плати за скраплений газ та тверде паливо у цьому доході;

2) визначається розмір плати за скраплений газ та тверде паливо на рік у межах встановлених норм споживання;

3) розмір субсидії визначається як різниця між вартістю плати за скраплений газ та тверде паливо на рік у межах норм споживання і обсягом платежу, визначеного для сім'ї.

(Положення доповнено пунктом 15а згідно з
постановою Кабінету Міністрів України від 30.06.95 р. N 477)

16. Суми субсидій, виплачених надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із завідомо неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховання обставин, що впливають на розмір грошових виплат, тощо), повертаються громадянами за вимогою органів, що нараховують субсидії, у подвійному розмірі. До винних у надмірному нарахуванні субсидій вживаються заходи, передбачені законодавством.

У разі прострочення внесення плати за житлово-комунальні послуги стягується пеня з розрахунку 1 відсоток від несплаченої суми за кожний день прострочення, але не більше 100 відсотків загальної суми боргу.

Житлово-комунальні організації зобов'язані систематично повідомляти службам для надання житлових субсидій про власників (наймачів) житла, які не внесли платежі у межах встановленого відсотка середньомісячного сукупного доходу сім'ї за житлово-комунальні послуги за попередній місяць, для прийняття рішення про надання субсидій.

(пункт 16 доповнено абзацом третім згідно з
постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.95 р. N 313)

17. Якщо житлові приміщення перевищують санітарну норму загальної площі житла, встановлюється підвищена плата для громадян за надані понад норму житлово-комунальні послуги для житла всіх форм власності відповідно до законодавства.

18. Кошти для субсидій на відшкодування витрат за оплату житлово-комунальних послуг місцеві фінансові органи перераховують у порядку, встановленому Урядом Автономної Республіки Крим, облвиконкомами, Київським і Севастопольським міськвиконкомами.

19. Служби із надання субсидій населенню та органи житловокомунального господарства повинні завести на кожного одержувача субсидії справу, в якій мають зберігатися матеріали, необхідні для призначення субсидії, і розрахунок її розміру.

_____________ 
 

Опрос