Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О парламентской оппозиции

Заключение к проекту закона Украины от 12.09.2019 № 1211-1
Дата рассмотрения: 27.02.2020 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про парламентську опозицію" (реєстр. N 1211-1 від 12.09.2019)

У Головному науково-експертному управлінні розглянуто поданий проект, в якому пропонується прийняти закон про парламентську опозицію, предметом регулювання якого має бути "врегулювання правовідносин у сфері здійснення опозиційної діяльності у Верховній Раді України, визначення місця парламентської опозиції у функціонуванні суспільства та держави, законодавче закріплення принципів розбудови відносин між коаліцією депутатських фракцій у Верховній Раді України та парламентською опозицією, забезпечення правових гарантій діяльності парламентської опозиції" (п. 2 пояснювальної записки).

Крім того, у проекті передбачено внесення, пов'язаних із основним законом, змін до ст. 20 Закону України "Про Рахункову палату"; ст. 17 Закону України "Про Вищу раду правосуддя"; ст. 10 Закону України "Про Національний банк України"; ст. 5 Закону України "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення"; ст. 9 Закону України "Про Конституційний Суд України"; ст. 6 Закону України "Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини"; ст. 46 Закону України "Про Кабінет Міністрів України"; ст. ст. 6 та 7 Закону України "Про комітети Верховної Ради України" та до ст. 6 Закону України "Про Національне антикорупційне бюро України".

Зазначений законопроект є альтернативним до законопроекту за N 1211 від 30.08.2019. Враховуючи, що положення цього законопроекту є подібними (текстуально та структурно) до тих, що містяться в законопроекті N 1211 і мають ті ж самі недоліки, Головне управління вважає за необхідне повторити деякі зауваження, висловлені у висновку до законопроекту N 1211, і зазначити наступне.

1. У сучасному конституціоналізмі питання законодавчого закріплення правового статусу парламентської опозиції є досить дискусійним. У практиці законотворення зарубіжних країн випадки законодавчої регламентації опозиційної діяльності як такої є не правилом, а винятком. Викликає також сумніви раціональність закріплення засад діяльності опозиції в окремому законі. Адже відповідні правила за своєю правовою природою належать до предмету регулювання Регламенту Верховної Ради України (далі - Регламент).

Опрос