Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О статусе народного депутата Украины" (относительно доступа к информации с ограниченным доступом)

Заключение к проекту закона Украины от 04.09.2019 № 2061
Дата рассмотрения: 04.12.2019 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус народного депутата України (щодо доступу до інформації з обмеженим доступом)" (N 2061 від 04.09.2019 р.)

У Головному науково-експертному управлінні розглянуто поданий законопроект, в якому пропонується доповнити Закон України "Про статус народного депутата України" (далі - Закон) новою статтею 16-1 "Право народного депутата України на отримання інформації з обмеженим доступом", Метою пропонованих змін є "унеможливити приховування інформації, що є важливою для здійснення депутатом своїх повноважень, їх розпорядниками з посиланням, що така інформація є конфіденційною" (речення третє п. 2 Пояснювальної записки).

За результатами розгляду даного проекту Головне управління вважає за необхідне зазначити наступне.

1. Новелами проекту передбачається розширення змісту та обсягу права народного депутата України на отримання інформації з обмеженим доступом. На противагу чинним приписам ст. 19 Закону (де закріплено право народного депутата України "знайомитися з будь-якою конфіденційною та таємною інформацією з питань депутатської діяльності") у частині першій запропонованої нової статті 16-1 Закону передбачено, що "народний депутат України має право на звернення чи запит щодо отримання інформації з обмеженим доступом".

Головне управління не підтримує цю ідею, адже вона фактично утворює механізм необмеженого збирання, зберігання, володіння та розпорядження охоронюваною законом інформацією широким колом суб'єктів. Це створить також умови для використання охоронюваної законом інформації в інтересах, протилежних інтересам осіб, яких вона стосується. Особливо це стосується таємної інформації, оскільки в умовах, коли країна фактично знаходиться у стані війни, виникатиме високий ризик небезпеки витоку таємної інформації та використання її на шкоду інтересам національної безпеки України.

2. У проекті передбачається, що народний депутат України матиме право на отримання інформації з обмеженим доступом одночасно і за зверненням, і за запитом, хоча депутатські звернення і депутатські запити за своєю природою, формою, змістом, юридичними наслідками є різними формами депутатської діяльності.

3. Відповідно до ч. 5 запропонованої нової статті 16-1 Закону якщо народному депутату України стала відома інформація, що відповідно до Конституції України не є інформацією з обмеженим доступом, така інформація може розголошуватись. Однак, Конституція України не встановлює порядок доступу до інформації та не визначає критерії її поділу на відкриту інформацію та інформацію з обмеженим доступом.

Опрос