Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О финансировании здравоохранения и общеобязательном медицинском страховании в Украине

Заключение к проекту закона Украины от 04.10.2018 № 9163
Дата рассмотрения: 04.03.2019 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про фінансування охорони здоров'я та загальнообов'язкове медичне страхування в Україні" (реєстр. N 9163 від 04.10.2018 р.)

У законопроекті, згідно з преамбулою до нього, визначаються "правові та економічні принципи, а також організаційні та фінансові механізми фінансування системи охорони здоров'я загалом та здійснення загальнообов'язкового медичного страхування в Україні". Крім того, в прикінцевих положеннях законопроекту вносяться зміни до низки законодавчих актів України, зокрема, до Кодексу України про адміністративні правопорушення, законів України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", "Про страхування", "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення".

Головне науково-експертне управління, розглянувши законопроект, вважає за необхідне висловити щодо нього наступне.

1. Викликає зауваження сфера дії цього законопроекту. Виходячи із назви та змісту законопроекту, ним, крім загальнообов'язкового медичного страхування, регулюються також "фінансування охорони здоров'я". Між тим, це питання вже внормоване Конституцією України та численними законодавчими актами, зокрема, Основами законодавства України про охорону здоров'я (наприклад, ст. 18 "Фінансове забезпечення охорони здоров'я"), законами України "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення", "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", "Про захист населення від інфекційних хвороб", "Про екстрену медичну допомогу". З огляду на це, визначення цих питань у цьому законопроекті виглядає невиправданим.

2. Законопроект має недоліки, у тому числі, правового характеру, серед яких вважаємо за доцільне звернути увагу на такі.

2.1. Відповідно до ч. 8 ст. 90 Регламенту Верховної Ради України якщо для реалізації положень поданого законопроекту після його прийняття необхідні зміни до інших законів, такі зміни мають викладатися в розділі "Перехідні положення" цього законопроекту або в одночасно внесеному його ініціатором окремому законопроекті. До законопроекту додається перелік законів та інших нормативних актів, прийняття або перегляд яких необхідно здійснити для реалізації положень законопроекту в разі його прийняття. У контексті цієї норми Регламенту викликає зауваження зміст частини другої статті 3 проекту - "якщо норми цього Закону передбачають інше, ніж положення інших актів цивільного законодавства України, то застосовуються норми цього Закону". Є незрозумілим за якими юридичними властивостями Закон, проект якого розглядається, відрізняється від інших законів України та має більшу юридичну силу.

Опрос