Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный кодекс Украины относительно неотвратимости наказания за отдельные преступления против собственности, безопасности движения и эксплуатации транспорта

Заключение к проекту закона Украины от 22.03.2018 № 8184
Дата рассмотрения: 27.04.2018 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо невідворотності покарання за окремі злочини проти власності, безпеки руху та експлуатації транспорту"

Законопроект розроблений "задля невідворотності застосування більш суворого виду кримінальної відповідальності за незаконне заволодіння транспортними засобами (зокрема, повторне незаконне заволодіння транспортним засобом або за попередньою змовою групою осіб, або вчинене у поєднанні з насильством, небезпечним для життя, здоров'я потерпілого чи без такого, або з погрозою застосування такого, або вчинене з проникненням у приміщення чи інше сховище), а також вчинення крадіжок, грабежів та розбоїв" (див. Пояснювальну записку до проекту).

Для досягнення вказаної мети у законопроекті пропонується внести зміни до Кримінального кодексу України (далі - КК), а саме: 1) частину третю статті 185 "Крадіжка", частину третю статті 186 "Грабіж" та частину третю статті 187 "Розбій" доповнити такою кваліфікуючою ознакою, як вчинення відповідного злочину із застосуванням електронного пристрою для прихованого втручання в роботу технічних систем охорони (блокування) стаціонарних або рухомих об'єктів, з метою отримання несанкціонованого (неконтрольованого) доступу до них; 2) із частини другої статті 289 "Незаконне заволодіння транспортним засобом" виключити таку кваліфікуючу ознаку, як завдання значної матеріальної шкоди із одночасним встановленням кримінальної відповідальності за незаконне заволодіння транспортним засобом, якщо предметом такого незаконного заволодіння є транспортний засіб, ринкова ціна якого на момент вчинення злочину становить значний розмір, або із застосуванням електронного пристрою для прихованого втручання в роботу технічних систем охорони (блокування) стаціонарних або рухомих об'єктів, з метою отримання несанкціонованого (неконтрольованого) доступу до них. При цьому у частині третій зазначеної статті замість такої кваліфікуючої ознаки злочину, як завдання великої матеріальної шкоди, передбачається відповідальність за відповідні діяння, якщо предметом незаконного заволодіння є транспортний засіб, ринкова ціна якого на момент вчинення злочину становить великий розмір; 3) пункт 3 примітки до статті 289 викласти у новій редакції, відповідно до якої під значним розміром слід розуміти вартість транспортного засобу від ста до двохсот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а під великим розміром - вартість транспортного засобу понад двісті п'ятдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За результатами розгляду поданого законопроекту Головне науково-експертне управління вважає за необхідне зазначити наступне.

1. Не можна погодитися із пропозицією законопроекту встановити кримінальну відповідальність за крадіжку, грабіж, розбій та незаконне заволодіння транспортним засобом, які вчинені із "застосуванням електронного пристрою для прихованого втручання в роботу технічних систем охорони (блокування) стаціонарних або рухомих об'єктів, з метою отримання несанкціонованого (неконтрольованого) доступу до них" (зміни до частини третьої статті 185, частини третьої статті 186, частини третьої статті 187 та частини другої статті 289 КК).

Така позиція обумовлена тим, що зі змісту законопроекту та Пояснювальної записки до нього неясно, що слід розуміти під такими поняттями, як "електронний пристрій для прихованого втручання", "технічні системи охорони (блокування) стаціонарних або рухомих об'єктів", "несанкціонований (неконтрольований) доступ до стаціонарних або рухомих об'єктів". Чинне законодавство України також не містить визначень зазначених понять. Так, наприклад, Закон України "Про охоронну діяльність" оперує терміном "технічні засоби охорони", під яким розуміються технічні засоби, що використовуються під час здійснення охоронної діяльності: системи, прилади та обладнання для виявлення, оповіщення і попередження про наявність небезпеки для життя людей та/або майна (див. статтю 1 вказаного Закону). При цьому про "технічні системи охорони (блокування)" у ньому не йдеться.

Що ж стосується такого поняття, як "електронний пристрій для прихованого втручання", то можна лише здогадуватись, що у даному випадку мова йде про спеціально виготовлений електронний пристрій, за допомогою якого можна, наприклад, віддалено вимкнути сигналізацію, установлену в транспортному засобі, квартирі, будинку тощо.

Вважаємо, що така термінологічна невизначеність є неприпустимою для законодавства про кримінальну відповідальність України.

Опрос