Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Об эффективном управлении имущественными правами правообладателей в сфере авторского права и (или) смежных прав

Заключение к проекту закона Украины от 28.12.2017 № 7466
Дата рассмотрения: 07.02.2018 Карта проходжения проекта

Висновок відповідального комітету

ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

Комітет Верховної Ради України з питань науки і освіти на своєму засіданні 07 лютого 2018 року розглянув проект Закону України "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав" (реєстраційний N 7466 від 28.12.2017 р.), поданий Кабінетом Міністрів України та зазначає наступне.

1. Як зазначається у Пояснювальній записці проект Закону України "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав" розроблено на виконання положень Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії і їх державами-членами, з іншої сторони та покликаний наблизити національне законодавство до законодавства ЄС у сфері інтелектуальної власності.

Метою законопроекту є реформування системи колективного управління майновими правами суб'єктів авторського права і суміжних прав та унеможливлення незаконної діяльності організацій колективного управління.

В якості обґрунтування необхідності прийняття цього законопроекту його розробник зазначає про те, що станом на сьогоднішній день в Україні утворено значну правову прогалину в регулюванні діяльності організацій колективного управління (ОКУ), які збирають, розподіляють та виплачують винагороду за використання об'єктів авторського права і суміжних прав (музичних творів, фонограм, відеограм тощо). Так, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10 березня 2017 р. N 169 скасовано Порядок обліку організацій колективного управління та здійснення нагляду за їх діяльністю, затверджений наказом МОН від 21.05.2003 N 311, як такий, що не відповідає Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності". Низку нормативно-правових актів, що раніше регулювали різні сфери діяльності ОКУ визнано нечинними в судовому порядку, оскільки таке регулювання можливе виключно на рівні закону. Зокрема, наказ МОН від 22.12.2008 N 1175 "Про затвердження Порядку визначення уповноважених організацій колективного управління, які здійснюватимуть збирання і розподіл винагороди (роялті) за використання опублікованих з комерційною метою фонограм і відеограм, і Змін до Порядку обліку організацій колективного управління та здійснення нагляду за їх діяльністю" 17 жовтня 2012 р. визнано нечинним Вищим адміністративним судом України; наказ МОН від 30.08.2013 N 1249 "Про затвердження Порядку визначення уповноважених організацій колективного управління, які здійснюватимуть збирання і розподіл винагороди (роялті) за використання опублікованих з комерційною метою фонограм і відеограм" на сьогоднішній день 12 червня 2014 р. визнаний нечинним Київським апеляційним адміністративним судом.

Закріплені за Міністерством економічного розвитку і торгівлі України повноваження із забезпечення ведення обліку ОКУ, визначення уповноважених організації колективного управління та здійснення нагляду за їх діяльністю сьогодні на практиці не можуть реалізовуватись цим органом.

Крім того, необхідність терміново законодавчо унормувати діяльність ОКУ викликана віднесенням України до переліку "Priority Watch List" в рамках "Спеціальної доповіді 301" ("Special 301" List) через окремі проблеми у сфері охорони та захисту прав інтелектуальної власності, серед яких недосконалість системи колективного управління авторськими та суміжними правами. Подальше гальмування розв'язання питання діяльності ОКУ в Україні містить ризики втрати доступу держави до Генералізованої системи преференцій США і спричинення економічних збитків.

До Міністерства економічного розвитку і торгівлі України 2 лютого 2018 р. надійшов лист від Офісу Торговельного представника США, в якому вітаються прагнення Уряду України до створення сучасного, прозорого, ефективного і функціонального режиму, який забезпечуватиме отримання правовласниками справедливої компенсації за свої твори, які виконуються в Україні. Зазначається, що на погляд Офісу законопроект N 7466 може навіть краще за законопроект N 7014 посилити захист і правозастосування у сфері авторського і суміжних прав в Україні.

Також Офіс Торговельного представника США, звертає увагу, що оголошене Президентом США Д. Трампом часткове призупинення режиму безмитної торгівлі в рамках Генералізованої системи преференцій (GSP) не відбудеться раніше ніж через 120 днів після офіційного оголошення. Торговельний представник США Посол Лайтхайзер зауважує, що якщо Україна здійснить правову реформу, необхідну для створення функціонального режиму ОКУ до набрання чинності такого призупинення, Офіс Торговельного представника рекомендуватиме Президенту США відкликати часткове призупинення режиму безмитної торгівлі в рамках Генералізованої системи преференцій (GSP).

Крім того, у зв'язку з прийняттям Директиви Європейського парламенту та Ради N 2014/26/ЄС від 26.02.2014 "Про колективне управління авторським та суміжними правами та мультитериторіальне ліцензування прав на музичні твори з метою онлайн використання на внутрішньому ринку" (OJ L 84, 20.3.2014, p. 72 - 98) (далі - Директива 2014/26/ЄС) виникла необхідність суттєвого перегляду чинної моделі регулювання діяльності ОКУ в Україні.

Проект Закону України "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав", як зазначено в Пояснювальній записці, відповідає цілям зазначеної Угоди та надає можливість імплементувати основні тези Директиви 2014/26/ЄС.

Опрос