Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О защите разоблачителей и раскрытии информации о вреде или угрозе общественным интересам

Заключение к проекту закона Украины от 20.07.2016 № 4038а
Дата рассмотрения: 21.09.2016 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про захист викривачів і розкриття інформації про шкоду або загрозу суспільним інтересам"

Законопроект розроблено з метою забезпечення прозорості, відкритості та підзвітності суб'єктів владних повноважень, своєчасне виявлення та запобігання діянням, які становлять шкоду або загрозу суспільним інтересам, в тому числі корупційним та іншим правопорушенням, забезпечення додержання прав та ефективного захисту викривачів, утвердження свободи діяльності засобів масової інформації та захисту свободи слова (див. Пояснювальну записку до законопроекту).

Для реалізації поставленої мети законопроектом також пропонується внесення змін до законів України "Про запобігання корупції", "Про запобігання впливу корупційних правопорушень на результати офіційних спортивних змагань", "Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві", "Про уповноваженого Верховної Ради України з прав людини", "Про доступ до публічної інформації", а також Кодексу законів про працю України, Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), Кримінального кодексу України (далі - КК), Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК), Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК), Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАСУ), Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК).

Головне науково-експертне управління, проаналізувавши законопроект вважає за доцільне зазначити, що порушені в ньому питання захисту викривачів певною мірою вже врегульовані в чинному законодавстві, у зв'язку з чим виникають сумніви у доцільності прийняття окремого закону з цього питання. Окрім того, Головне управління вважає за необхідне висловити зауваження та пропозиції до окремих положень законопроекту.

До статті 1

1. Виходячи з дефініції поняття "викривач", закріпленої у пункті 1 частини 1 статті 1 проекту, викривачами не визнаються особи, які випадково одержали інформацію про шкоду або загрозу суспільним інтересам, або потерпілі від злочину, якщо такі особи одержали дану інформацію не у зв'язку з їх трудовою, професійною, господарською, громадською, науковою діяльністю, проходженням ними служби чи навчання або їх участю у передбачених законодавством процедурах, які є обов'язковими для початку такої діяльності, проходження служби чи навчання. На наш погляд, зазначені особи також можуть розкрити інформацію про шкоду або загрозу суспільним інтересам та потребуватимуть правового захисту як і викривачі.

2. У пункті 2 частини 1 статті 1 проекту доволі не чітко сформульований перелік інформації про шкоду або загрозу суспільним інтересам, повідомивши про яку людина отримує статус викривача.

3. Абзац 2 частини 2 статті 2 проекту стосується, в тому числі, прав та гарантій журналістів. Вважаємо, що такі питання було б доречним унормовувати у вигляді змін та доповнень до Закону України "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів".

До статті 8

Опрос