Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Об особенностях осуществления мер государственного надзора (контроля) в сфере хозяйственной деятельности

Заключение к проекту закона Украины от 18.09.2015 № 3153
Дата рассмотрения: 06.10.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (реєстр. N 3153 від 18.09.2015 р.)

У проекті пропонується встановити мораторій на проведення планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) до 30 червня 2016 року (крім проведення планових заходів Державною ветеринарною та фітосанітарною службою України в частині перевірки безпечності та якості харчових продуктів) та запровадити новий механізм введення обмежень на дії контролюючих органів, який, на думку авторів проекту, гарантуватиме надання державного захисту в випадку порушення конституційних прав громадян.

Головне управління, розглянувши поданий проект, вважає за доцільне висловити щодо його змісту наступні зауваження і пропозиції.

1. Насамперед зазначимо, що здійснення перевірок є однією із форм державного контролю за додержанням законодавства суб'єктами господарювання, у зв'язку з чим державний контроль кваліфікується у теорії державного управління як одна із функцій державного управління та один із способів забезпечення законності та дисципліни в державному управлінні. Характерною особливістю державного контролю (як і будь-якого контролю) є те, що він має здійснюватися систематично на постійній основі з використанням різноманітних форм та методів. При цьому сфери застосування державного контролю повинні відповідати вимогам частини 3 статті 19 Господарського кодексу України. Зокрема, однією з таких сфер є здійснення контролю за якістю і безпечністю продукції та послуг, що також випливає з вимог частини четвертої ст. 42 Конституції України, згідно якої держава захищає права споживачів, здійснює контроль за якістю і безпечністю продукції та усіх видів послуг і робіт, сприяє діяльності громадських організацій споживачів (у зв'язку з цим бажано було б внести відповідне уточнення до статті 2 проекту). За цих умов, на нашу думку, більш коректним та логічним було б не постійне продовження мораторію на проведення перевірок суб'єктів господарської діяльності, а вдосконалення законодавчого механізму їх здійснення. Крім цього, прийняття законопроекту у запропонованому вигляді зумовлює постановку питання про доцільність подальшого існування зазначених органів та проведення значного скорочення їх штатів, оскільки обсяг їх роботи буде суттєво зменшений.

2. Вважаємо, що пропозиція, яка міститься у статті 3 проекту, щодо здійснення позапланових перевірок суб'єктів господарювання з дозволу Кабінету Міністрів України не узгоджується з його природою, як вищого органу виконавчої влади в системі органів виконавчої влади. Крім того, у Законі України "Про Кабінет Міністрів України" відповідного повноваження Уряду не передбачено.

3. В частині 2 статті 3 проекту пропонується встановити, що Державна регуляторна служба України надає дозвіл на здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) на підставі обґрунтованого звернення фізичної особи про порушення суб'єктом господарювання її законних прав. Слід зазначити, що на Державну регуляторну службу України, відповідно до пункту 1 Положення про неї, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N 724 від 24 грудня 2014 року, покладені декілька завдань, зокрема з реалізації державної регуляторної політики, політики з питань нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, ліцензування та дозвільної системи у сфері господарської діяльності та дерегуляції господарської діяльності. Враховуючи те, що основним завданням Державної регуляторної служби України, згідно з проектом є здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, пропонуємо посилання на неї у проекті привести у відповідність до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", замінивши її на "центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку підприємництва".

Опрос