Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты относительно создания и ведения Кредитного реестра Национального банка Украины

Заключение к проекту закона Украины от 16.09.2015 № 3111
Дата рассмотрения: 08.10.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо створення та ведення Кредитного реєстру Національного банку України"

У законопроекті шляхом внесення змін до законів України "Про Національний банк України" та "Про банки і банківську діяльність" пропонується врегулювати порядок створення та ведення Кредитного реєстру Національного банку України.

У Пояснювальній записці до законопроекту зазначається, що його прийняття "має на меті вдосконалення банківського регулювання та нагляду, зменшення рівня кредитного ризику, забезпечення безпеки банківських операцій, підвищення надійності й стабільності банківської системи та захист інтересів вкладників й інших кредиторів банку".

Головне управління щодо пропозицій проекту вважає доцільним зауважити наступне.

1. Слід зазначити, що кредитні реєстри є поширеною практикою в розвинених країнах світу з ефективними ринковою економікою та банківською системою, і вважаються одним із інструментів попередньої оцінки банківських ризиків. Перший такий реєстр був створений ще у 1934 році в Німеччині. Водночас в Україні певного виду реєстри, зокрема, приватні бюро кредитних історій почали функціонувати в 2005 році, коли був прийнятий Закон України "Про організацію формування та обігу кредитних історій". Проте жодне з таких бюро не має повної інформації щодо кредитних історій зі всіх банків, що створює певні складнощі для банків, оскільки для отримання необхідної інформації вони вимушені звертатися до декількох бюро. Відповідно банки мають бути зацікавлені в створенні єдиної бази кредитних історій, адже це, окрім іншого, може додатково зменшити їх витрати на отримання відповідної інформації (хоча в законопроекті не визначається, як формуватиметься ціна таких послуг Кредитного реєстру Національного банку України).

У той же час пропоновані у законопроекті умови створення Кредитного реєстру Національного банку України потребують додаткового обгрунтування. Зокрема, згідно з вимогами оновленої статті 49 Закону України "Про банки і банківську діяльність" "банки зобов'язані надавати інформацію до Кредитного реєстру Національного банку України в обсязі та порядку, визначеними нормативно-правовими актами Національного банку". Оскільки, зважаючи на вищезазначені вимоги, всі банки будуть зобов'язані надавати відповідну інформацію до Кредитного реєстру Національного банку України, то є ризики, що діючі приватні бюро не зможуть конкурувати з Кредитним реєстром Національного банку України, який може стати монополістом у цьому сегменті ринку.

Опрос