Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О природно-заповедном фонде Украины" (относительно полномочий в области охраны окружающей природной среды)

Заключение к проекту закона Украины от 15.09.2015 № 3089
Дата рассмотрения: 15.10.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про природно-заповідний фонд України" (щодо повноважень в галузі охорони навколишнього природного середовища)" (реєстр. N 3089 від 15.09.2015 р.)

У проекті з метою врегулювання питання передачі повноважень від територіальних органів центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям пропонується внести відповідні зміни до Закону України "Про природно-заповідний фонд України" (у подальшому - Закон), а також уточнити назви деяких центральних органів виконавчої влади, які здійснюють державне управління у цій сфері. Як зазначено у Пояснювальній записці до проекту, його прийняття "забезпечить реалізацію державної політики у сфері заповідної справи, збереження, відновлення та стале використання територій та об'єктів природно-заповідного фонду".

Головне управління, проаналізувавши проект, вважає за доцільне висловити щодо його змісту наступні пропозиції та зауваження.

1. Насамперед звертаємо увагу на те, що у змінах до частини 1 статті 11 Закону уповноваженими органами державного управління в галузі організації, охорони та використання природно-заповідного фонду пропонується визначити "центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища" та "центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища" замість "центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища", як це передбачено у чинній нормі Закону.

З цього приводу зазначимо, що хоча загальна законодавча практика за останні роки і йде шляхом організаційного відокремлення двох органів центральної виконавчої влади, що відповідно формують та реалізують державну політику, у сфері екології залишається єдиний орган, який формує і реалізує відповідну державну політику. Так, відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство екології та природних ресурсів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 січня 2015 р. N 32, Мінприроди України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища та екологічної безпеки. Серед основних завдань Мінприроди України, визначених у пункті 3 цього Положення, зокрема, виділені: забезпечення формування державної політики у сфері організації, охорони та використання природно-заповідного фонду (підпункт 3.1); реалізація державної політики у сфері організації, охорони та використання природно-заповідного фонду (підпункт 3.2). Тому, на думку управління, у проекті недоцільно відокремлювати орган, який формує відповідну державної політику від органу, який її реалізує, створюючи враження, що ці органи, коли насправді це єдиний орган, як це пропонується у змінах до вказаної статті 11 та до статей 91, 12, 16, 18, 32, 34, 36, 38, 42, 52, 53, 59 Закону України "Про природно-заповідний фонд України".

Опрос