Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О парламентской оппозиции

Заключение к проекту закона Украины от 15.09.2015 № 3061-1
Дата рассмотрения: 08.01.2019 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про парламентську опозицію" (реєстр. N 3061-1 від 15.09.2015 р.)

У Головному науково-експертному управлінні розглянуто поданий проект, в якому пропонується врегулювати окремим законом правовідносини у сфері здійснення опозиційної діяльності у Верховній Раді України, визначити місце парламентської опозиції у функціонуванні суспільства та держави, принципи відносин між коаліцією депутатських фракцій у Верховній Раді України та парламентською опозицією, забезпечити законодавчі гарантії діяльності парламентської опозиції (п. 2 Пояснювальної записки).

Крім того, в проекті передбачено внесення змін до: ст. 20 Закону України "Про Рахункову палату", ст. 8 Закону України "Про Вищу раду юстиції", ст. 10 Закону України "Про Національний банк України", ст. 5 Закону України "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення", ст. 7 Закону України "Про Конституційний Суд України", ст. 6 Закону України "Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини", ст. 46 Закону України "Про Кабінет Міністрів України", ст. ст. 5 та 7 Закону України "Про комітети Верховної Ради України", ст. 6 Закону України "Про Національне антикорупційне бюро України".

Зазначений законопроект є альтернативним до законопроекту N 3061 від 09.09.2015 р. Враховуючи, що положення цього законопроекту є по суті ідентичними (текстуально та структурно) тим, що містяться в законопроекті N 3061 і мають ті ж самі недоліки, Головне управління змушене повторити висловлені раніше (у висновку до законопроекту N 3061) зауваження і зазначити наступне.

1. У сучасному конституціоналізмі питання законодавчого закріплення правового статусу парламентської опозиції є досить дискусійним. У світовій практиці випадки законодавчої регламентації опозиційної діяльності як такої є не правилом, а винятком. Забезпечення ж прав парламентської меншості, як правило, відбувається через регламентні норми. Виходячи з цього, а також враховуючи, що Конституція України наділяє відповідними конституційними повноваженнями всю Верховну Раду України, а не більшість чи меншість депутатів парламенту, доцільність закріплення в окремому законі правил в системі відносин "коаліція - парламентська опозиція" викликає сумніви, тим більш, що ці відносини пов'язані із формуванням парламенту на основі пропорційної виборчої системи, тоді як чинне законодавство передбачає змішану систему виборів народних депутатів України.

Опрос