Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Об особом режиме специальной конфискации имущества

Заключение к проекту закона Украины от 03.09.2015 № 3025
Дата рассмотрения: 03.09.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про особливий режим спеціальної конфіскації"

З метою визначення на законодавчому рівні механізмів, що забезпечуватимуть можливість звернення стягнення на грошові кошти та інше майно, здобуте у незаконний спосіб окремими колишніми вищими посадовими особами держави, проектом пропонується прийняти спеціальний Закон України "Про особливий режим спеціальної конфіскації".

Головне науково-експертне управління, розглянувши у межах наявного часу поданий законопроект, вважає за необхідне зазначити таке.

1. Відповідно до статті 96-1 Кримінального кодексу України (далі - КК) спеціальна конфіскація є заходом кримінально-правового характеру та полягає у примусовому безоплатному вилученні за рішенням суду у власність держави грошей, цінностей та іншого майна у випадках, визначених КК, за умови вчинення злочину, передбаченого статтями 354, 364, 364-1, 365-2, 368 - 369-2 розділу XVII Особливої КК, або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого зазначеними статтями. Таким чином, спеціальна конфіскація може бути застосована лише до осіб, визнаних судом винними у вчиненні певного злочину, за наявності обвинувального вироку щодо таких осіб.

У зв'язку з цим, звертаємо увагу на те, що на даний момент щодо жодної особи, зазначеної у статті 1 проекту, судом не винесений обвинувальний вирок. А тому застосування до вказаних у ній осіб особливого режиму спеціальної конфіскації у запропонованому проектом порядку суперечить основним кримінально-правовим принципам, закріпленим у статті 62 Конституції України, згідно з якою особа не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. Сюди ж слід віднести вимоги ст. 8 Конституції України, відповідно до якої: в Україні визнається і діє принцип верховенства права; закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй, а також ст. 24 Основного Закону.

Опрос