Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно снижения пенсионного возраста и страхового стажа

Заключение к проекту закона Украины от 17.09.2015 № 3001-1
Дата рассмотрения: 22.10.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо зниження пенсійного віку та страхового стажу" (N 3001-1 від 17.09.2015 р.)

У законопроекті пропонується повернути окремі дореформені норми пенсійного законодавства, якими встановити:

вік виходу на пенсію після досягнення 60 років для чоловіків та 55 років для жінок за умови наявності страхового стажу не менше 15 років (при цьому жінкам, які досягли віку 55 років у період з 01 жовтня 2011 року і до 01 січня 2016 року, і яким, у зв'язку з підвищенням пенсійного віку, пенсії не були призначені, пропонується надати право на призначення пенсії на загальних підставах з виплатою належних їм сум відшкодування);

мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25 років, а у жінок 20 років страхового стажу;

мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" - у розмірі 90 відсотків середньої заробітної плати шахтаря;

право на призначення пенсій по інвалідності в розмірі пенсії за віком за наявності у непрацюючих інвалідів II і III груп - у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу за їх вибором.

Пропонується також середню заробітну плату для обчислення пенсії визначати із застосуванням середньої заробітної плати за один календарний рік, який передує року звернення за призначенням пенсії.

Також, у Законі України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам" пропонується змінити значення терміну "особа, яка не має права на пенсію" та встановити, що такою особою являється особа, яка досягла віку (чоловік - 63 років, жінка - 58 років) та не має права на пенсію відповідно до чинного законодавства. Тобто, реалізація цієї пропозиції передбачає зниження віку виходу для жінок, які не набули права на пенсію на 5 років в порівнянні з чинними нормами.

Головним науково-експертним управлінням неодноразово надавалися висновки до аналогічних законопроектів, які є актуальними і у даному випадку. Зокрема вважаємо за доцільне повторно зазначити наступне.

Позиція Головного управління щодо недостатньо виваженого характеру перегляду пенсійного законодавства, який мав місце у 2011 році при прийнятті Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", залишається незмінною. При цьому, доцільно зазначити, що в умовах погіршення економічного стану в державі і, відповідно - матеріального становища громадян, дійсно зросла актуальність порушених у проекті питань. В той же час, можливості її реалізації з поверненням необхідних коштів громадянам за рахунок котів Пенсійного фонду значно зменшилися.

Опрос