Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Кодекс Украины об административных правонарушениях (относительно установления ответственности за административные правонарушения в области жилищных прав граждан, жилищно-коммунального хозяйства и благоустройства)

Заключение к проекту закона Украины от 03.06.2015 № 2998
Дата рассмотрения: 06.08.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення (щодо встановлення відповідальності за адміністративні правопорушення у галузі житлових прав громадян, житлово-комунального господарства та благоустрою)"

У законопроекті пропонується внести зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), а саме: 1) виключити зі статті 150 КУпАП згадку про таке адміністративне правопорушення, як використання жилих будинків і жилих приміщень не за призначенням; 2) доповнити главу 11 розділу II КУпАП статтями 150-1 "Нецільове використання жилих будинків і приміщень у жилих будинках", 150-2 "Неналежне виконання посадовими особами обов'язків у галузі житлово-комунального господарства", 150-3 "Неналежне виконання службових обов'язків посадовими особами об'єднань співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельних кооперативів"; 3) внести зміни до частин 1 та 2 статі 218, статті 221, визначивши, які органи розглядатимуть справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 150-1, 150-2 та 150-3 КУпАП; 4) внести зміни до абзацу 2 пункту 1 частини 1 статті 255 КУпАП, визначивши, які органи складатимуть протоколи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 150-1, 150-2 та 150-3 КУпАП.

За результатами розгляду поданого законопроекту Головне науково-експертне управління вважає за необхідне зазначити таке.

1. У частині 1 статті 150-1 КУпАП (у редакції законопроекту) пропонується передбачити адміністративну відповідальність за "використання жилих будинків та жилих приміщень у багатоквартирних будинках для здійснення господарської діяльності, використання нежилих приміщень, сходових кліток, підвалів, горищ, мансард, прибудинкових територій для здійснення господарської діяльності без наявності відповідного дозволу, а також використання нежилих приміщень, сходових кліток, підвалів, горищ, мансард, прибудинкових територій для здійснення виробничої, промислової діяльності та господарської діяльності з використанням машинного та іншого промислового обладнання".

По-перше, назва статті 150-1 КУпАП (редакції законопроекту) не відповідає її змісту, оскільки в назві йдеться про будь-яке нецільове використання певних об'єктів, а в частині 1 цієї статті мова йде лише про нецільове використання таких об'єктів, пов'язане зі здійсненням господарської діяльності. Інші види нецільового використання жилих будинків та жилих приміщень (наприклад, використання жилих приміщень для зборів громадських, релігійних, організацій, сект тощо) знаходяться поза сферою адміністративної відповідальності за цією статтею. Крім того, в частині 2 статті 150-1 КУпАП (у редакції законопроекту) взагалі йдеться про цільове використання жилих приміщень у багатоквартирних будинках, але з порушенням певних умов. Тому назва та диспозиція статті 150-1 КУпАП потребують узгодження між собою. По-друге зі змісту диспозиції цієї статті не зовсім зрозуміло, на що потрібен дозвіл - на заняття господарською діяльністю чи на використання жилих будинків тощо. Тому в цій частині диспозиція частини 1 статті 150-1 КУпАП підлягає уточненню. По-третє, в диспозиції статті юридично не коректно вживаються як рівнозначні такі поняття, як "виробнича", "промислова" та "господарська" діяльність. Поняття "господарська діяльність" є родовим щодо понять "виробнича діяльність" та "промислова діяльність". Цей висновок слідує, зокрема, з положень Господарського кодексу України (див., наприклад, статті 62, 260, 285 тощо).

Опрос