Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О предварительном заключении" (относительно усовершенствования отдельных норм)

Заключение к проекту закона Украины от 02.06.2015 № 2979
Дата рассмотрения: 17.06.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя щодо проекту Закону про внесення змін до Закону України "Про попереднє ув'язнення" (реєстр. N 2979 від 02 червня 2015 року)

Комітет Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя розглянув на своєму засіданні 17 червня 2015 року (протокол N 23) на відповідність Конституції України проект Закону про внесення змін до Закону України "Про попереднє ув'язнення" (реєстр. N 2979 від 02 червня 2015 року), поданий Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пояснювальною запискою до законопроекту його метою є удосконалення окремих норм, що регламентують механізм реалізації прав осіб, узятих під варту, а також порядок та умови їх тримання в установах попереднього ув'язнення.

Для досягнення вказаної мети Кабінетом Міністрів України пропонується внести зміни та доповнення до Закону України "Про попереднє ув'язнення", який був прийнятий ще у 1993 році, і окремі норми якого застаріли та не враховують сучасних норм і стандартів, а окремі взагалі суперечать чинному законодавству. Зокрема, зміни та доповнення вносяться до статей 7 - 10, 12, 14 та 18 Закону України "Про попереднє ув'язнення".

Вирішуючи питання про відповідність законопроекту положенням Конституції України, Комітет виходить з такого.

У Конституції України зазначається, що Україна є правовою державою (стаття 1), органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України (частина друга статті 6), закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй (частина друга статті 8). За приписом частини другої статті 19 Основного Закону України органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Виключно законами України визначаються, зокрема, організація і діяльність органів і установ виконання покарань; засади цивільно-правової відповідальності; діяння, які є злочинами, адміністративними або дисциплінарними правопорушеннями, та відповідальність за них (пункти 14 і 22 частини першої статті 92 Конституції України). Прийняття законів належить до повноважень Верховної Ради України як єдиного органу законодавчої влади в Україні (стаття 75, пункт 3 частини першої статті 85 Конституції України).

Згідно із статтею 29 Конституції України ніхто не може бути заарештований або триматися під вартою інакше як за вмотивованим рішенням суду і тільки на підставах та в порядку, встановлених законом (частина друга); у разі нагальної необхідності запобігти злочинові чи його перепинити уповноважені на те законом органи можуть застосувати тримання особи під вартою як тимчасовий запобіжний захід (частина третя); кожному заарештованому чи затриманому має бути невідкладно повідомлено про мотиви арешту чи затримання, роз'яснено його права та надано можливість з моменту затримання захищати себе особисто та користуватися правовою допомогою захисника (частина четверта); кожний затриманий має право у будь-який час оскаржити в суді своє затримання (частина п'ята); про арешт або затримання людини має бути негайно повідомлено родичів заарештованого чи затриманого (частина шоста).

Опрос