Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О Национальной комиссии, осуществляющей государственное регулирование в сферах энергетики и коммунальных услуг

Заключение к проекту закона Украины от 28.05.2015 № 2966
Дата рассмотрения: 02.06.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг"

У законопроекті пропонується визначити правові засади діяльності Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Комісія), як постійно діючого незалежного державного колегіального органу, який здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль на енергетичних ринках (природного газу, електричної енергії та теплової енергії) та ринках комунальних послуг (теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів).

Низка змін пропонується до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Господарського кодексу України, законів України "Про державну статистику", "Про оплату праці", "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про електроенергетику", "Про природні монополії", "Про питну воду та питне водопостачання", "Про житлово-комунальні послуги", "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", "Про теплопостачання", "Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу", "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", "Про управління об'єктами державної власності", "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", "Про газ (метан) вугільних родовищ", "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг", "Про регулювання містобудівної діяльності", "Про судовий збір", "Про адміністративні послуги", "Про засади функціонування ринку електричної енергії України", "Про ліцензування видів господарської діяльності".

Необхідність прийняття законопроекту у Пояснювальній записці до нього обґрунтовується тим, що положення законів, якими регулюється діяльність Комісії, "не в повній мірі врегульовують питання організації діяльності НКРЕКП та лише частково відповідають вимогам загальноєвропейського законодавства, що теж має значення з огляду на ратифіковану Україною Угоду про асоціацію між Україною і Європейським Союзом. Отже, законодавче закріплення правового статусу НКРЕКП, її повноважень, економічної, політичної і фінансової незалежності НКРЕКП при прийнятті рішень та забезпеченні ефективного регулювання діяльності суб'єктів природних монополій у сфері енергетики, особливостей державного регулювання у цій сфері, які обумовлені специфікою самої галузі, повністю відповідає європейським підходам до статусу органів державного регулювання в енергетиці" (п. 1).

"Прийняття проекту Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання сферах енергетики та комунальних послуг", - як зазначається у Пояснювальній записці до законопроекту, - сприятиме виконанню заходів, визначених ключовою подією 8 програми (Матриці) стратегічних та інституційних реформ у рамках проекту "Друга програмна позика на політику розвитку", зміцненню позицій незалежності органу державного регулювання, що відповідає вимогам Третього енергетичного пакету".

Головне управління, в цілому підтримуючи необхідність оновлення нормативної бази у галузі регулювання зазначених ринків, в той же час вважає за доцільне висловити щодо основних положень проекту наступне.

1. З точки зору законодавчої техніки у законодавчих актах більш обґрунтовано та доцільно використовувати назви державних органів у загальній формі (наприклад, орган державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), оскільки система державних органів є більш динамічною за систему законодавства, у зв'язку з чим перманентні зміни назви державного органу потребуватимуть постійного механічного корегування (що, власне, й можна спостерігати на практиці) відповідних законодавчих положень, що має наслідком нераціональне використання робочого часу парламенту. Отже, пропозиція використати у проекті власну назву органу, що здійснює державне регулювання у відповідних сферах, не може бути схвально оцінена.

2. У проекті закріплюється статус Комісії як постійно діючого незалежного державного колегіального органу (ч. 1 ст. 1 проекту), який здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль на енергетичних ринках (природного газу, електричної енергії та теплової енергії) та ринках комунальних послуг (теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів).

Опрос