Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в статью 25 Закона Украины "О защите персональных данных" (относительно усовершенствования системы защиты персональных данных)

Заключение к проекту закона Украины от 26.05.2015 № 2959
Дата рассмотрения: 17.06.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до статті 25 Закону України "Про захист персональних даних" (щодо удосконалення системи захисту персональних даних" (реєстр. N 2959 від 26.05.2015 р.)

У законопроекті пропонується доповнити частину другу статті 25 Закону України "Про захист персональних даних" (далі - Закон) новим пунктом третім, згідно з яким "дозволяється обробка персональних даних без застосування положень цього Закону, якщо така обробка здійснюється фізичними та юридичним особами з метою сприяння Міністерству внутрішніх справ України, Генеральній прокуратурі України, Міністерству Оборони України, Державній прикордонній службі України, Службі Безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України у здійсненні необхідних заходів спрямованих на захист державної та громадської безпеки, фінансових інтересів держави та на боротьбу з кримінальними правопорушеннями".

За результатами розгляду законопроекту Головне науково-експертне управління вважає за доцільне висловити щодо нього такі зауваження і пропозиції.

Законопроект не містить належного обґрунтування необхідності його прийняття, що має супроводжуватися аналізом чинного законодавства України з питань, що пов'язані із захистом і обробкою персональних даних, з метою виявлення прогалин, суперечностей, які засвідчують необхідність прийняття нового закону. У Пояснювальній записці, зокрема, зазначається, що законопроект розроблено "з метою надання фізичним та юридичним особам права сприяти Міністерству внутрішніх справ України, Генеральній прокуратурі України, Міністерству Оборони України, Державній прикордонній службі України, Службі Безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України у здійсненні необхідних заходів спрямованих на захист державної та громадської безпеки, фінансових інтересів держави та на боротьбу з кримінальними правопорушеннями" (п. 2 Пояснювальної записки), що, на думку Головного науково-експертного управління, є недостатнім для прийняття нового закону.

Законопроект є вразливим у теоретичному відношенні. Адже відповідно до Закону України "Про захист персональних даних" обробка персональних даних - будь-яка дія або сукупність дій, таких як збирання, реєстрація, накопичення, зберігання, адаптування, зміна, поновлення, використання і поширення (розповсюдження, реалізація, передача), знеособлення, знищення персональних даних, у тому числі з використанням інформаційних (автоматизованих) систем (абз. 7 ч. 1 ст. 2 Закону).

Отже, термін "обробка персональних даних" охоплює ряд дій, визначених частиною другою статті 32 Конституції України, згідно з якою не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини. Такий підхід дістав відображення в Рішенні Конституційного Суду України від 20.01.2012 р. N 2-рп/2012, за змістом якого збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди державою, органами місцевого самоврядування, юридичними або фізичними особами є втручанням в її особисте та сімейне життя. Тим часом як за змістом законопроекту дозволяється обробка персональних даних без дотримання передбачених у Законі України "Про захист персональних даних" вимог щодо їх збору, обробки, зберігання, захисту та знищення.

Опрос