Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "Об авторском праве и смежных правах" (относительно деятельности организаций коллективного управления)

Заключение к проекту закона Украины от 21.05.2015 № 2943
Дата рассмотрения: 15.09.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про авторське право і суміжні права" (щодо діяльності організацій колективного управління)" (реєстрац. N 2943 від 21.05.2015 р.)

У проекті пропонується врегулювати статус уповноваженої організації колективного управління авторськими та суміжними правами. На погляд суб'єкта законодавчої ініціативи це дозволить поліпшити захист прав та інтересів виробників вітчизняного музичного контенту та створити умови для інвестування в створення української музики.

Розглянувши законопроект, Головне управління вважає за доцільне висловити до нього такі зауваження та пропозиції.

Щодо змін до статті 43 Закону України "Про авторське право і суміжні права".

Звертаємо увагу, що не відповідає вимогам законотворчої техніки викладення в різних пунктах законопроекту пропозицій про доповнення однієї й тієї самої статті 43 Закону України "Про авторське право і суміжні права" (пункт 1 розділу I проекту - новим підпунктом "г" у частині першій статті 43 та пункт 2 того ж розділу - новою частиною другою тієї ж самої статті).

Крім того, новий пункт "г" частини першої статті 43, на наш погляд, взагалі не має відношення до змісту цієї частини, адже в ній йдеться про випадки використання фонограм і відеограм, опублікованих з комерційною метою, без згоди їх виробників, а пропозиція проекту стосується укладення договору про виплату винагороди з уповноваженою організацією колективного управління між особою, яка використовує ці фонограми (відеограми) та уповноваженою організацією колективного управління.

Також нова редакція частини другої статті 43, яка визначає розподіл винагороди за використання фонограм (відеограм) між їх виконавцями та виробниками, на наш погляд, є менш вдалою, ніж чинна редакція. Зокрема, чинна редакція передбачає, що зібрані кошти розподіляються між організаціями колективного управління, які є на обліку в Установі, на основі договорів, які уповноважені організації укладають з усіма організаціями колективного управління. Одержана від уповноваженої організації винагорода розподіляється відповідною організацією колективного управління у таких пропорціях; виконавцям 50 відсотків, виробникам фонограм (відеограм) - 50 відсотків. Запропонована редакція пропонує розподіл винагороди у пропорції 50 на 50 відсотків між виконавцями та виробниками фонограм (відеограм) або відповідними організаціями колективного управління, що їх представляють, віднести безпосередньо до функцій уповноваженої організації. Однак питання, яким чином і на якій підставі визначатимуться конкретні суми винагороди, залишилося поза увагою проекту. Це створює передумови для необґрунтованих виплат або, навпаки недоплат, вже не кажучи про корупційну складову таких відносин, і може суттєво порушити права виконавців та виробників фонограм (відеограм). До цього слід додати, що проект не передбачає способів контролю за фінансовими операціями уповноваженої організації.

Опрос