Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении дополнений в Семейный кодекс Украины (относительно внедрения ответственности родителей в предоставлении материальной помощи на получение образования совершеннолетними дочерью, сыном)

Заключение к проекту закона Украины от 21.05.2015 № 2939
Дата рассмотрения: 31.08.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення доповнень до Сімейного кодексу України (щодо впровадження відповідальності батьків у наданні матеріальної допомоги на отримання освіти повнолітніми дочкою, сином)" (N 2939 від 21.05.2015 р.)

У законопроекті пропонується доповнити СК України новою статтею 1991, в якій встановлюється обов'язок батьків приймати участь у додаткових витратах, пов'язаних з оплатою навчання за контрактом у вищому навчальному закладі на повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчання. Прийняття проекту, на думку суб'єкта права законодавчої ініціативи, дозволить "по-перше, посилить відповідальність батьків, які не проживають із повнолітніми дітьми, та діти яких прагнути продовжувати навчання, але самостійно не мають коштів для оплати отримання освіти за контрактом; по-друге, на законодавчому рівні буде встановлений захист, як правило, матері на тому етапі, коли повнолітні діти потребують значних витрат для того, щоб отримати освіту".

Головне управління, розглянувши проект, підтримує його загальне спрямування на забезпечення реалізації конституційного права на освіту дітьми, батьки яких мають обов'язок утримувати повнолітніх дітей, які продовжують навчання. Разом з тим вважаємо за доцільне звернути увагу на те, що витрати на оплату навчання за контрактом (стаття 1991, якою доповнюється СК України) навряд чи можна кваліфікувати як додаткові у порівнянні з витратами на утримання повнолітніх дітей, які продовжують навчання (стаття 199 СК України). Це пояснюється, зокрема, тим, що період їх виплати у більшості випадків буде збігатися, а тому неможливо чітко визначити, які з цих виплат є основними, а які додатковими. За цих умов, на нашу думку, більш юридично коректніше питання оплати навчання повнолітніх дітьми, щодо яких батьки зберігають обов'язок утримувати на період їх навчання, вирішувати шляхом доповнення частини 1 статті 199 СК України після слова "допомоги" словами "в тому числі на оплату навчання за контрактом". Зазначимо також, що такий підхід дозволить уникнути дублювання деяких норм чинної редакції глави 16 СК України у новій статті 1991 СК України. Зокрема, йдеться про положення частини 1 про те, що батьки оплачують навчання за умови, що вони можуть надавати додаткову матеріальну допомогу, про абзац 1 частини 2 та частину 3 цієї статті, які дублюють відповідні положення статті 198, частини 1 статті 200 та частини 3 статті 199 СК України.

Узагальнюючий висновок: за результатами розгляду в першому читанні доцільно повернути на доопрацювання з урахуванням висловлених зауважень та пропозицій.

Опрос