Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О Государственном бюджете Украины на 2015 год" относительно возобновления индексации денежных доходов населения

Заключение к проекту закона Украины от 28.05.2015 № 2937-1
Дата рассмотрения: 22.10.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" (щодо відновлення індексації грошових доходів населення)" (N 2937-1 від 28.05.2015 р.)

У поданому законопроекті шляхом внесення змін до статей 7 та 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" пропонується установити, що з 1 червня 2015 року всі види державної соціальної допомоги та пенсії, які визначаються з урахуванням прожиткового мінімуму на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, та мінімальна заробітна підлягають індексації відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Крім цього, пропонується виключити із п. 9 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" положення, що передбачають визначення і затвердження Кабінетом Міністрів України розмірів та особливого порядку проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік.

Також передбачено доручити Кабінету Міністрів України забезпечити здійснення з 1 червня 2015 року перерахунку пенсій відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". У Пояснювальній записці до законопроекту зазначається, що у складних цінових умовах українські громадяни, а особливо пенсіонери, опинилися за межею не тільки бідності, але й фізичного виживання. Тому основною метою його прийняття є "проведення індексації грошових доходів громадян починаючи з 1 червня 2015 року шляхом відновлення дії Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".

Законопроект є альтернативним законопроекту "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" (щодо індексації мінімальної заробітної плати і прожиткового мінімуму" (реєстр. N 2937 від 21.05.2015 р.).

Головне науково-експертне управління, підтримуючи необхідність індексації грошових доходів населення, водночас щодо пропозицій проекту вважає за доцільне зазначити таке.

1. Головне управління підтримує пропозицію щодо виключення із п. 9 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" положення, згідно з яким норми і положення Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування. Водночас, слід звернути увагу на те, що аналогічна норма щодо проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік також міститься у статті 5 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", виключення якої у законопроекті чомусь не передбачено.

2. Стосовно законодавчої пропозиції забезпечити починаючи з 1 червня 2015 року проведення індексації всіх видів державної соціальної допомоги та пенсії, які визначаються з урахуванням прожиткового мінімуму на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (стаття 7 Закону України "Про Державний бюджет України"), варто зазначити таке. Реалізація пропозиції в запропонованій редакції не призведе до досягнення мети законопроекту, що передбачає: проведення індексації грошових доходів громадян починаючи з 1 червня 2015 року шляхом відновлення дії Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Це стосується запропонованих змін до статті 7, у яких йдеться про види виплат, що підлягають індексації відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". По-перше, доцільно зауважити, що пенсії не визначаються з урахуванням прожиткового мінімуму на одну особу, а мінімальний розмір пенсії за віком, за визначених законом умов, встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. По-друге, не зрозумілим, в контексті цієї пропозиції, є речення "а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення" та його юридичне навантаження.

Разом із тим, звертаємо увагу, що питання проведення індексації доходів не може бути предметом регулювання Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 р.", а регулюється Законом України "Про індексацію грошових доходів населення", стаття 4 якого передбачає, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Отже, для досягнення мети законопроекту було б цілком достатньо скасувати право на встановлення Кабінетом Міністрів України порядку проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та забезпечити виконання Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".

Опрос