Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О Государственном бюджете Украины на 2015 год" (относительно индексации минимальной заработной платы и прожиточного минимума)

Заключение к проекту закона Украины от 21.05.2015 № 2937
Дата рассмотрения: 22.10.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" (щодо індексації мінімальної заробітної плати і прожиткового мінімуму)" (N 2937 від 21.05.2015 р.)

У поданому законопроекті шляхом внесення змін до статей 7 та 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" пропонується установити, що з 1 червня 2015 року прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць та мінімальна заробітної плата підлягає індексації в порядку і в строки, передбачені Законом України "Про індексацію грошових доходів населення". При цьому зазначеними змінами скасовується підвищення з 1 грудня поточного року розмірів прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати. Крім цього пропонується виключити із п. 9 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" положення, що передбачають визначення і затвердження Кабінетом Міністрів України розмірів та особливого порядку проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік.

У Пояснювальній записці до законопроекту зазначається, що за даними Державної служби статистики України, індекс споживчих цін на товари та послуги у квітні 2015 року до відповідного місяця попереднього року склав 160,9 %. "Крім цього, заплановані зміни в політиці регулювання цін на енергоносії передбачають поступову лібералізацію тарифів, що в свою чергу, теж збільшить витрати населення". Тому основною метою його прийняття є "відновлення з 1 червня 2015 року дії Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", що дозволить підвищити рівень доходів населення на величину індексу споживчих цін".

Головне науково-експертне управління визнає необхідність вирішення проблеми зубожіння громадян України, водночас щодо пропозицій проекту вважає за доцільне зазначити про таке.

1. Головне управління підтримує пропозицію щодо виключення із п. 9 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" положення, згідно з яким норми і положення Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування. Водночас, слід звернути увагу на те, що аналогічна норма щодо проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік також міститься у статті 5 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", виключення якої у законопроекті чомусь не передбачено.

2. Стосовно законодавчої пропозиції забезпечити проведення індексації прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць, а також мінімальної заробітної плати в порядку і в строки, передбачені Законом України "Про індексацію грошових доходів населення", починаючи з 1 червня 2015 року, варто зазначити, що у статті 2 цього ж Закону визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, до яких, зокрема, віднесено: пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення), суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди в разі втрати годувальника. Отже, такі соціальні стандарти як мінімальна заробітна плата та прожитковий мінімум не включено до переліку виплат, що підлягають індексації. Крім того, у зазначеному законі визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Опрос