Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О личном крестьянском хозяйстве" (относительно отдельных прав личных крестьянских хозяйств и органов местного самоуправления)

Заключение к проекту закона Украины от 21.05.2015 № 2936
Дата рассмотрения: 16.09.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про особисте селянське господарство" (щодо окремих прав особистих селянських господарств та органів місцевого самоврядування)" (реєстр N 2936 від 21.05.2015)

У проекті пропонується внести зміни до Закону України "Про особисте селянське господарство" (далі - Закон), якими запроваджується примусове відчуження земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства з метою стимулювання особистих селянських господарств до цільового використання відповідних земельних ділянок. До прав членів особистого селянського господарства пропонується віднести право "в разі необхідності оформляти первинні документи, які містять відомості про господарську операцію та підтверджують її здійснення". Прийняття проекту, на думку його ініціаторів, створить правовий механізм, за допомогою якого орган місцевого самоврядування матиме інструмент відчуження земельної ділянки особистого селянського господарства, яка не використовується за цільовим призначенням, та передачі її без змін цільового призначення у власність або оренду фізичним особам, що дозволить вирішувати соціально-економічні проблеми села та отримання додаткових фінансових ресурсів до бюджетів територіальних громад.

Головне науково-експертне управління, проаналізувавши проект, вважає за доцільне зазначити щодо його змісту наступні зауваження.

1. Управління не підтримує змін до статті 7 Закону (п. 1 розділу I проекту), відповідно до яких пропонується нове право членів особистого селянського господарства: "в разі необхідності оформляти первинні документи, які містять відомості про господарську операцію та підтверджують її здійснення". На думку управління, формулювання "у разі необхідності" має стосуватись скоріше обов'язків членів селянського господарства, а не їх прав, як передбачається проектом. А проведення "господарських операцій", на нашу думку, стосується підприємницької діяльності, а не членів особистих селянських господарств, оскільки це не відповідає суті господарської діяльності особистого селянського господарства, яка "проводиться без створення юридичної особи фізичною особою індивідуально або особами, які перебувають у сімейних чи родинних відносинах і спільно проживають, з метою задоволення особистих потреб" (ч. 1 ст. 1 Закону). Тобто із змісту частин першої та третьої статті 1 Закону випливає, що основною метою діяльності особистого селянського господарства є задоволення особистих потреб, а вже потім, за наявності надлишків вирощеної продукції, їх реалізація. Правові ж підстави реалізації надлишків продукції особистих селянських господарств ("укладати особисто або через уповноважену особу будь-які угоди, що не суперечать законодавству") визначаються чинною нормою абзацу 4 частини першої статті 7 Закону, і це не вимагає проведення "господарських операцій", які оформляються первинними документами.

2. Аналогічне зауваження стосується й внесення змін до статті 10 Закону щодо запровадження державної підтримки особистого селянського господарства центральним органом виконавчої влади з питань формування та забезпечення реалізації державної політики у сфері сільського господарства у вигляді розроблення та затвердження форм первинних документів. При цьому невизначеним є формулювання, що стосується змісту відповідних документів, "які можуть оформляти члени особистого селянського господарства в разі такої необхідності", оскільки в межах цієї статті неможливо встановити, про яку необхідність йдеться, що створює можливість довільного тлумачення вказаної норми відповідними органами.

3. Не підтримує управління й прийняття статей 11-1; 11-2; 11-3, запропонованих проектом, оскільки передбачені у них підстави для примусового відчуження землі, а саме: "використання земельної ділянки або її частини за нецільовим призначенням"; "не використання земельної ділянки за цільовим призначенням терміном понад 1 календарний рік, у тому числі внаслідок припинення ведення особистого селянського господарства", не узгоджуються із встановленими у статті 143 Земельного кодексу України виключними підставами для примусового припинення прав на земельну ділянку. Крім того, у проекті передбачається відчуження за рішенням суду не лише земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства, а й інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, що порушує закріплений у Конституції України принцип непорушності права приватної власності (ч. 3. ст. 41 Конституції України).

Опрос