Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 380 Таможенного кодекса Украины относительно временного ввоза автомобилей

Заключение к проекту закона Украины от 20.05.2015 № 2909
Дата рассмотрения: 06.10.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до статті 380 Митного кодексу України щодо тимчасового ввезення автомобілів" (реєстр. N 2909 від 20.05.2015)

У законопроекті шляхом внесення змін до ст. 380 Митного кодексу України пропонується надати право громадянам України - резидентам тимчасово ввозити на митну територію України під письмове зобов'язання про їх зворотне вивезення без умови письмового декларування один транспортний засіб особистого користування, що класифікується за товарною позицією 8703 (крім товарної підпозиції 8703 10) згідно з УКТ ЗЕД, та причіп до нього, що класифікується за товарною підпозицією 8716 10 згідно з УКТ ЗЕД (за умови ввезення разом із транспортним засобом), на строк, що не перевищує 30 діб, без сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів. Зазначені транспортні засоби можуть бути тимчасово ввезені на митну територію України за умови подання органу доходів і зборів документів, що підтверджують право власності громадянина на такі транспортні засоби та їх реєстрацію на території відповідної країни.

Як стверджується у Пояснювальній записці до проекту, його метою є "усунення перешкод щодо реалізації прав громадян України вільно володіти і користуватися своєю власністю - транспортним засобом. Завдання законопроекту полягає у тому, щоб "створити належні умови для населення прикордонної зони для користування транспортним засобом з іноземною реєстрацією; зменшити черги на митних пунктах пропуску; уникнути ситуацій, які провокують хабарництво та корупцію у митних органах, підрозділах ДАЇ та інших підрозділів МВС; тощо".

Головне управління, проаналізувавши законопроект, не вбачає правових перешкод для його прийняття. Такий захід покликаний, певною мірою, знівелювати негативні тенденції на автомобільному ринку України, основною рисою якого є суттєве звуження його ємності, особливо в сегменті нових автомобілів, головним чином через падіння реальної купівельної спроможності населення, з одного боку, та зниження рівня доступності нових автомобілів внаслідок їх суттєвого здорожчання через курсові ризики, посилення фіскального тиску у зазначеній сфері (підвищення митних платежів, запровадження імпортного збору, обкладання спеціальним податком автомобілів, в яких потужність двигуна перевищує встановлений рівень, тощо). Звуження ємності автомобільного ринку відповідним чином провокує ланцюгову реакцію негативних тенденцій на ринках пального, ремонту автомобілів, запасних частин до них, внутрішнього туризму, кредитування, страхування тощо.

Одночасно вважаємо, що пропонований механізм може бути застосований як тимчасовий. Адже Конвенція про тимчасове ввезення, на яку посилаються автори законопроекту у Пояснювальній записці до нього, у визначенні терміна "тимчасове ввезення" чітко визначає одним з його критеріїв - "мають ввозитися з визначеною метою" (п. "а" ч. 1 ст. 1). Таким чином, тимчасове ввезення не може розглядатися як альтернатива традиційному способу вирішення питання придбання автомобіля населенням у власність для постійного користування.

Опрос