Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно пенсионного обеспечения женщин, работающих в сельскохозяйственном производстве

Заключение к проекту закона Украины от 19.05.2015 № 2903
Дата рассмотрения: 23.09.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких Законів України щодо пенсійного забезпечення жінок, які працюють у сільськогосподарському виробництві" (N 2903 від 19.05.2015 р.)

У законопроекті пропонується внести зміни до деяких законів України (зокрема, до Закону України "Про пенсійне забезпечення"), згідно з якими жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей, мають право на пенсію за віком незалежно від віку і трудового стажу за рахунок коштів Державного бюджету України, а жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали троє і більше дітей, незалежно від віку та трудового стажу, звільняються від сплати збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Крім цього, у змінах до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" для сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка такого товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, скасовується обов'язок відшкодовувати Пенсійному фонду України фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Прийняття цього проекту, як зазначено у Пояснювальній записці до нього, "сприятиме усуненню невідповідностей у визначенні об'єкта оподаткування при сплаті збору на обов'язкове державне пенсійне страхування сільськогосподарськими товаровиробниками, дозволить зменшити непосильне податкове та фінансове навантаження на сільськогосподарські підприємства, які перебували на обліку як платники фіксованого сільськогосподарського податку, та дозволить посилити соціальний захист багатодітних жінок, що працюють у сільськогосподарському виробництві".

Розглянувши проект, Головне управління вважає за доцільне висловити щодо його змісту наступне.

1. Звертаємо увагу на те, що у статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (згідно з її назвою - "Пенсії за віком на пільгових умовах") мають визначатися лише категорії осіб, які мають право на такі пенсії. Що стосується порядку фінансування таких пенсій, то відповідні зміни юридично коректніше вносити до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема, до абзацу 5 підпункту 1 пункту 2 його розділу XV "Прикінцеві положення". При цьому для розширення переліку осіб, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, доцільніше прийняти окремий законодавчий акт про професійні та корпоративні фонди, як це передбачено у абзаці 1 згаданого підпункту. Отже пропонуємо залишити статтю 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" у чинній редакції.

2. Не підтримується управлінням пропозиції про звільнення від сплати збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування жінок, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали троє і більше дітей, про виключення їх з переліку застрахованих осіб, а також про звільнення роботодавців від сплати за цих жінок єдиного внеску в частині загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (до солідарної системи). Насамперед тому, що несплата страхових пенсійних внесків може призвести до втрати права на зарахування страхового стажу для призначення пенсій цим жінкам. Крім цього, не зовсім зрозуміло, про який збір у даному випадку йдеться, адже, в межах збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється відшкодування коштів на виплату і доставку пільгових пенсій, передбачене Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування". Також, потребує обґрунтування пропозиція щодо визначення розміру єдиного внеску для цих жінок на рівні 2,6 % від бази нарахування єдиного внеску, оскільки відповідних розрахунків до проекту не надано.

3. Управління не заперечує щодо необхідності врегулювання питання щодо витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", зважаючи на те, що Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28 грудня 2014 року, який набрав чинності з 1 січня 2015 року, із Податкового кодексу України було виключено Главу 2 "Фіксований сільськогосподарський податок", чим фактично скасовані положення законодавства, які передбачали відшкодування Пенсійному фонду України зазначених коштів з Державного бюджету. Проте пропозиція про внесення змін до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" щодо скасування для сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, обов'язку відшкодовувати Пенсійному фонду фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій до досягнення загальновстановленого пенсійного віку їх одержувачами без визначення джерел фінансування цих пенсій не є прийнятною. Натомість, до моменту скасування фіксованого сільськогосподарського податку виплата таких пенсій здійснювалася за рахунок коштів Державного бюджету України на підставі положень абзацу 5 підпункту 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Опрос