Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно обеспечения конституционных гарантий и прав участников уголовного производства)

Заключение к проекту закона Украины от 19.05.2015 № 2893
Дата рассмотрения: 02.09.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя щодо проекту Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо забезпечення конституційних гарантій та прав учасників кримінального провадження) (реєстр. N 2893 від 19.05.2015 року)

Комітет Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя розглянув на своєму засіданні 02 вересня 2015 року (протокол N 31) на відповідність Конституції України проект Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо забезпечення конституційних гарантій та прав учасників кримінального провадження) (реєстр. N 2893 від 19.05.2015 року) (далі - Законопроект), поданий народним депутатом України Луценко І. С.

Згідно із пояснювальною запискою метою Законопроекту є зміцнення демократії та утвердження верховенства права, забезпечення безумовного виконання завдань кримінального провадження, належного захисту прав і свобод людини, гарантованих Конституцією України, Загальною декларацією прав людини ООН, Конвенцією Ради Європи про захист прав людини і основоположних свобод, а також недопущення будь-яких зловживань з боку правоохоронних органів у ході кримінального провадження.

Для досягнення мети автором пропонується внести зміни до Кримінального процесуального кодексу України та дозволити бути захисниками не тільки адвокатам, але й іншим фахівцям в галузі права та скасувати обмеження щодо максимальної кількості захисників, визначити та розширити права захисників та свідків. Також автором Законопроекту пропонується передбачити можливість оскарження до суду рішень слідчого чи прокурора про відмову у наданні стороні захисту, потерпілому матеріалів досудового слідства для ознайомлення, або обмеження в ознайомленні з окремими матеріалами; про затримання особи за підозрою у вчиненні злочину; інших рішень дій чи бездіяльності слідчого, прокурора, які порушують конституційні права та свободи громадянина (людини).

Вирішуючи питання про відповідність Законопроекту положенням Конституції України Комітет виходить з наступного.

В Конституції України зазначається, що Україна є правовою державою (стаття 1), органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України (частина друга статті 6), закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй (частина друга статті 8). За приписом частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Головним обов'язком держави, згідно зі статтею 3 Конституції України, є утвердження і забезпечення прав і свобод людини.

В частині першій статті 55 Конституції України закріплено, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Суд не може відмовити у правосудді, якщо громадянин України, іноземець, особа без громадянства вважають, що їх права і свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав та свобод (Рішення Конституційного Суду України від 25 грудня 1997 року N 9-зп, від 25 листопада 1997 року N 6-зп).

Опрос