Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно выполнения Украиной международных рекомендаций о фискальной прозрачности судей

Заключение к проекту закона Украины от 18.05.2015 № 2886
Дата рассмотрения: 09.07.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя щодо проекту Закону України про внесення змін до деяких законів України щодо виконання Україною міжнародних рекомендацій про фіскальну прозорість суддів (реєстр. N 2886 від 18 травня 2015 року)

Комітет Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя розглянув на відповідність Конституції України проект Закону України про внесення змін до деяких законів України щодо виконання Україною міжнародних рекомендацій про фіскальну прозорість суддів (реєстр. N 2886 від 18 травня 2015 року) (далі - Законопроект), поданий народним депутатом України Власенком С. В.

Згідно із пояснювальною запискою Законопроект спрямований на удосконалення процедури декларування суддями своїх доходів з метою досягнення фіскальної прозорості суддів та запобігання вчинення ними корупційних діянь шляхом внесення змін до різних законодавчих актів.

Так, Законопроектом пропонується внесення змін до ряду законодавчих актів, що стосуються питання запобігання корупції з боку суддів та відповідальності суддів за окремі категорії дисциплінарних проступків.

Так, по перше, пропонується внесення змін до Закону України "Про запобігання корупції", а саме: запровадження подання професійними суддями особливої форми декларації, у якій підлягають обов'язковому декларуванню відомості про майно, доходи, видатки і зобов'язання фінансового характеру близьких родичів усіх ступенів споріднення (батька, матері, дітей, діда, баби, братів, сестер, племінників) та членів сімей (чоловіка, дружини, тестя, тещі, свекра, свекрухи) тощо та близьких родичів членів сімей судді усіх ступенів споріднення (батька, матері, дітей, діда, баби, братів, сестер, племінників), незалежно від того, чи проживають ці особи з декларантом, чи ні; установлення повноважень Вищої ради юстиції у сфері запобігання корупції, зокрема, щодо проведення контролю поданих суддями декларацій про майно, доходи, видатки і зобов'язання фінансового характеру; визначення 10-денного строку повідомлення до Вищої ради юстиції Національним агентством з питань запобігання корупції про виявлення внесення до декларації недостовірних відомостей чи ознак корупційного правопорушення за результатами моніторингу способу життя судді.

По-друге, пропонується внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" шляхом установлення особливостей відкриття та проведення Вищою радою юстиції та Вищою кваліфікаційною комісією дисциплінарного провадження щодо суддів за проступки, пов'язані з декларуванням суддями відомостей про майно, доходи, видатки і зобов'язання фінансового характеру, а саме неподання або несвоєчасне подання для оприлюднення декларації особи, зазначення в декларації особи завідомо неправдивих відомостей або умисне незазначення відомостей, передбачених законодавством. Водночас пропонується передбачити за вказані дисциплінарні проступки можливість застосування виключно дисциплінарного стягнення у виді висновку про направлення рекомендації до Вищої ради юстиції для вирішення питання щодо внесення подання про звільнення судді з посади з підстав порушення присяги.

Вирішуючи питання про відповідність Законопроекту положенням Конституції України Комітет виходить з наступного.

В Конституції України зазначається, що Україна є правовою державою (стаття 1), органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України (частина друга статті 6), закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй (частина друга статті 8). За приписом частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Виключно законами України визначаються, зокрема, судоустрій, судочинство, статус суддів, засади цивільно-правової відповідальності; діяння, які є злочинами, адміністративними або дисциплінарними правопорушеннями, та відповідальність за них (пункти 14, 22 частини першої статті 92 Конституції України).

Згідно з положеннями статті 19 Конституції України, органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Опрос