Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно выполнения Украиной международных рекомендаций о фискальной прозрачности судей

Заключение к проекту закона Украины от 18.05.2015 № 2886
Дата рассмотрения: 30.09.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо виконання Україною міжнародних рекомендацій про фіскальну прозорість суддів"

У законопроекті пропонується внести зміни до Закону України "Про запобігання корупції" (далі - Закон), а саме: 1) внести зміни до статті 45 та доповнити Закон статтею 46-1, закріпивши особливу форму та зміст декларацій суддів Конституційного Суду України, інших професійних суддів; 2) доповнити статтю 48 Закону частиною 4, надавши право Вищій раді юстиції проводити контроль декларацій суддів Конституційного Суду України, інших професійних суддів; 3) внести зміни до статті 49 Закону, уточнивши строки повідомлення про наявність у декларації недостовірних відомостей; 4) внести зміни до статті 50 Закону, уточнивши порядок повної перевірки декларанта; 5) доповнити частину 4 статті 51 Закону новим абзацом та передбачити порядок передачі до Вищої ради юстиції копій матеріалів про результати моніторингу способу життя суддів Конституційного Суду України, інших професійних суддів.

Також у законопроекті пропонується внести зміни до Закону України "Про судоустрій і статус суддів", а саме: 1) доповнити цей Закон статтею 93-1 "Особливості дисциплінарного провадження відкритого з підстав, передбачених пунктами 9, 10 частини першої статті 92 цього Закону"; 2) доповнити частину 1 статті 97 цього Закону новим абзацом та уточнити вид дисциплінарного стягнення, який застосовується до судді за вчинення певних порушень.

У розділі III "Перехідні положення" законопроекту пропонується зобов'язати суддів Конституційного Суду України, інших професійних суддів до 1 листопада 2015 р. подати особливі форми декларацій про стан майна, доходів, витрат і зобов'язання фінансового характеру на момент заповнення такої декларації.

За результатами розгляду поданого законопроекту Головне науково-експертне управління вважає за необхідне зазначити таке.

1. Законопроектом пропонується доповнити Закон статтею 46-1, в якій передбачити, що "судді Конституційного Суду України, інші професійні судді окрім відомостей, передбачених статтею 46 цього Закону, у своїй декларації зазначають про майно, доходи, видатки і зобов'язання фінансового характеру близьких родичів усіх ступенів споріднення (батька, матері, дітей, діда, баби, братів, сестер, племінників) та членів сімей (чоловіка, дружини, тестя, тещі, свекра, свекрухи) тощо та близьких родичів членів сімей судді усіх ступенів споріднення (батька, матері, дітей, діда, баби, братів, сестер, племінників), незалежно від того, чи проживають ці особи з декларантом, чи ні".

При цьому у проекті не взято до уваги ту обставину, що на близьких родичів, а також членів сім'ї судді, які проживають окремо від нього, неможливо покласти обов'язок надавати відомості про свої доходи та витрати. Внаслідок цього виявляється, що проект вимагає від судді вчинення дій, які не залежать від його волі, а у разі, коли такі дії не вчинено - передбачає за це юридичну відповідальність (наприклад, порушення дисциплінарного провадження щодо відповідного судді відповідно до частини 3 статті 46-1 Закону в редакції законопроекту), що є юридично некоректним. Особа не повинна нести відповідальності за вчинення (невчинення) дій, які об'єктивно залежать не від її волі, а від волі інших осіб.

Опрос