Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О Государственном бюджете Украины на 2015 год" относительно обеспечения проведения индексации денежных доходов населения

Заключение к проекту закона Украины от 02.06.2015 № 2883-1
Дата рассмотрения: 18.06.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" (щодо забезпечення проведення індексації грошових доходів населення)" (N 2883-1 від 02.06.2015 р.)

У поданому законопроекті шляхом внесення змін до пункту 9 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" пропонується установити, що з 1 травня 2015 року мінімальна заробітна плата, всі види державної соціальної допомоги та пенсії, які визначаються з урахуванням прожиткового мінімуму на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, підлягають індексації відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Крім цього, пропонується виключити із зазначеного вище пункту положення, яким передбачено, що норми Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів, та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Головне управління, підтримуючи загальну спрямованість проекту на забезпечення соціального захисту населення України, водночас вважає за доцільне щодо змісту проекту висловити наступне.

1. Слушною, на наш погляд, вважаємо пропозицію скасувати право на встановлення Кабінетом Міністрів України особливого порядку та розмірів проведення індексації грошових доходів населення, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування шляхом виключення із Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" відповідних положень. Водночас звертаємо увагу на те, що аналогічна норма щодо проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік також міститься у статті 5 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", внесення змін до якої у проекті не пропонується.

2. Стосовно законодавчої пропозиції забезпечити, починаючи з 1 травня 2015 року, проведення індексації мінімальної заробітної плати, всіх видів державної соціальної допомоги та пенсії, які визначаються з урахуванням прожиткового мінімуму на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", варто зазначити, що у статті 2 цього ж Закону визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, до яких, зокрема, віднесено: пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення), суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди в разі втрати годувальника. Крім того, у зазначеному Законі визначено підстави для проведення індексації, державні гарантії підвищення грошових доходів населення у зв'язку із зростанням цін, а також зазначено, що порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України. Натомість такий соціальний стандарт як мінімальна заробітна плата, а також державні соціальні допомоги не включені до переліку виплат, що підлягають індексації.

Щодо підвищення розміру мінімальної заробітної плати варто зазначити, що порядок встановлення і перегляду мінімальної заробітної плати визначений статтею 10 Закону України "Про оплату праці". В ній передбачено, що "розмір мінімальної заробітної плати встановлюється Верховною Радою України за поданням Кабінету Міністрів України не рідше одного разу на рік у законі про Державний бюджет України з урахуванням пропозицій, вироблених шляхом переговорів представників професійних спілок, власників або уповноважених ними органів, які об'єдналися для ведення колективних переговорів і укладення генеральної угоди, та переглядається залежно від зміни розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб".

3. Реалізація пропозицій проекту щодо індексації грошових доходів громадян потребує збільшення бюджетних видатків у поточному бюджетному періоді. У зв'язку з цим відповідно до ч. 1 ст. 27 Бюджетного кодексу України до законопроекту, прийняття якого призведе до зміни показників бюджету, суб'єкт права законодавчої ініціативи зобов'язаний додати фінансово-економічне обгрунтування (включаючи відповідні розрахунки). Якщо такі зміни показників бюджету передбачають зменшення надходжень бюджету та/або збільшення витрат бюджету, до законопроекту подаються пропозиції змін до законодавчих актів України щодо скорочення витрат бюджету та/або джерел додаткових надходжень бюджету для досягнення збалансованості бюджету. До проекту такі розрахунки та пропозиції не надані.

Опрос