Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный процессуальный кодекс Украины (относительно обеспечения конституционных прав участников уголовного производства при определении и применении мер пресечения)

Заключение к проекту закона Украины от 15.05.2015 № 2870
Дата рассмотрения: 10.07.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України (щодо забезпечення конституційних прав учасників кримінального провадження при визначені та застосуванні запобіжних заходів)"

У законопроекті пропонується внести до Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК) зміни, відповідно до яких: 1) не допускається застосування будь-яких інших запобіжних заходів, окрім взяття під варту, до осіб, які вчинили особливо тяжкі злочини (зміни до статті 176 КПК); 2) запроваджується такий вид запобіжних заходів, як підписка про невиїзд, та встановлюється можливість її обрання щодо підозрюваних, обвинувачених у вчиненні злочинів невеликої та середньої тяжкості (нова стаття 180-1 КПК у редакції проекту); 3) передбачається, що у разі необхідності проведення відповідних процесуальних дій, а також отримання медичної допомоги підозрюваний, обвинувачений, щодо якого обрано запобіжний захід у виді домашнього арешту, має право залишати житло, повідомивши орган, в провадженні якого знаходиться кримінальне провадження (зміни до статті 181 КПК) тощо.

За результатами розгляду поданого законопроекту Головне науково-експертне управління вважає за необхідне зазначити таке.

1. Потребує перегляду і уточнення пропозиція законопроекту встановити, що запобіжні заходи у виді особистого зобов'язання, особистої поруки, застави та домашнього арешту не можуть бути застосовані до осіб, які обґрунтовано підозрюються або обвинувачуються у вчиненні особливо тяжкого злочину (частина п'ята статті 176 КПК у редакції проекту).

Нагадаємо, що чинна редакція частини п'ятої статті 176 КПК передбачає, що вказані вище види запобіжних заходів не можуть бути застосовані до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109 - 114-1, 258 - 258-5, 260, 261 Кримінального кодексу України (далі - КК). При цьому, наприклад, злочини, передбачені статтею 109 "Дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади", частинами першою та другою статті 110 "Посягання на територіальну цілісність і недоторканність України", статтею 114 "Шпигунство", частинами першою та другою статті 258 "Терористичний акт" КК, не відносяться чинним кримінальним законодавством України до особливо тяжких злочинів. Однак з огляду на значний рівень суспільної небезпеки зазначених вище діянь (тим більше, під час проведення наразі антитерористичної операції на Сході нашої країни) до осіб, які підозрюються, обвинувачуються у вчиненні таких злочинів, цілком виправдано застосовується лише запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

2. У законопроекті пропонується внести зміни до частини першої статті 176 КПК та доповнити вказаний Кодекс новою статтею 180-1, якими запроваджується такий вид запобіжних заходів, як підписка про невиїзд, а також визначаються підстави та порядок його застосування.

У той же час у законопроекті не враховано, що чинне кримінальне процесуальне законодавство України передбачає такий вид запобіжних заходів, як особисте зобов'язання (пункт 1 частини першої статті 176, стаття 179 КПК). При цьому, відповідно до вимог частини першої статті 179 КПК особисте зобов'язання полягає у покладенні на підозрюваного, обвинуваченого зобов'язання виконувати покладені на нього слідчим суддею, судом обов'язки, передбачені статтею 194 цього Кодексу, а саме: 1) прибувати до визначеної службової особи із встановленою періодичністю; 2) не відлучатися із населеного пункту, в якому він зареєстрований, проживає чи перебуває, без дозволу слідчого, прокурора або суду; 3) повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи тощо.

Таким чином, запропонований проектом вид запобіжного заходу повною мірою охоплюється існуючим наразі запобіжним заходом у виді особистого зобов'язанням не відлучатися із населеного пункту, в якому підозрюваний, обвинувачений зареєстрований, проживає чи перебуває, без дозволу слідчого, прокурора або суду. До того ж в разі невиконання такого зобов'язання до підозрюваного, обвинуваченого може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру мінімальної заробітної плати до 2 розмірів мінімальної заробітної плати (частина друга статті 179 КПК).

Опрос