Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный кодекс Украины относительно криминализации контрабанды подакцизных и контрафактных товаров (продукции) в крупных размерах

Заключение к проекту закона Украины от 14.05.2015 № 2840
Дата рассмотрения: 06.08.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо криміналізації контрабанди підакцизних і контрафактних товарів (продукції) у великих розмірах"

З метою посилення кримінальної відповідальності за контрабанду у законопроекті пропонується викласти в новій редакції статтю 201 Кримінального кодексу України (далі - КК) "Контрабанда", відповідно до якої предметом контрабанди, окрім іншого, визнаються "підакцизні і контрафактні товари (продукція)" (якщо їх вартість у двісті п'ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян - Примітка до статті 201 КК в редакції проекту).

Головне науково-експертне управління, розглянувши даний проект, вважає за необхідне зазначити таке.

1. Пропозиція проекту щодо включення до предмету злочину, відповідальність за вчинення якого передбачена статтею 201 КК, "підакцизних і контрафактних товарів (продукції)" (частина 1 статті 201 КК в редакції проекту), на наш погляд, є слушною. Адже практика сьогодення свідчить про те, що найбільш поширеними проявами контрабанди є незаконне переміщення через митний кордон України таких товарів, як алкогольні напої, цигарки, пальне, автомобілі, сільськогосподарська продукція, продукти широкого вжитку, дорогоцінні метали, оргтехніка та ін., тобто саме тих товарів, які пропонується включити до переліку предметів такого злочину, як контрабанда. Так, наприклад, за даними Державної фіскальної служби України (далі - ДФС) в січні - квітні 2014 р. митницями ДФС було порушено 7,7 тис. справ про порушення митних правил на суму понад 274,5 млн. грн. З них в 4,2 тис. справ було вилучено предмети правопорушень на суму понад 143,3 млн. грн. Зокрема, вилучені промислові товари, сировина та матеріали - на суму 101,1 млн. грн.; продовольчі товари, сільгосппродукція - на суму 15 млн. грн.; транспортні засоби, які виступали предметами правопорушень - 120 транспортних засобів на загальну суму 9,7 млн. грн. Митницями ДФС розглянуто 2,5 тис. справ про порушення митних правил та застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу на суму близько 42,5 млн. грн. На розгляд до суду митницями передано 5,1 тис. справ про порушення митних правил на суму близько 308,8 млн. грн.

В січні - квітні 2015 р. митницями ДФС було розпочато 5737 справ про порушення митних правил на суму понад 445,62 млн. грн. Зокрема, 1263 випадки переміщення через митний кордон України продовольчих товарів з порушенням митного законодавства на суму понад 28,79 млн. грн.; 947 випадків переміщення через митний кордон України промислових товарів з порушенням митного законодавства на суму понад 106,41 млн. грн.; 87 випадків переміщення через митний кордон України транспортних засобів з порушенням митного законодавства на суму понад 16,97 млн. грн. Митницями ДФС розглянуто 1981 справу про порушення митних правил та застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу на суму понад 34,07 млн. грн. У січні-квітні 2015 року на розгляд до суду митницями ДФС передано 3072 справи про порушення митних правил на суму понад 369,62 млн. грн. За результатами розгляду справ судом прийнято рішення про конфіскацію безпосередніх предметів правопорушень на суму понад 155,24 млн. грн. Також, накладено штрафів на суму понад 95,59 млн. грн.

Незважаючи на зниження загального рівня правопорушень в даній сфері (2014 р. - 7,7 тис., 2015 р. - 5737), значна кількість правопорушень, пов'язаних із порушенням митних правил, залишається або безкарними, або застосування відповідних санкцій не зупиняє правопорушників від подальшої протиправної поведінки, що обумовлює пропозиції щодо посилення відповідальності за такі правопорушення.

2. Пропозиція проекту щодо визнання предметом злочину, передбаченого статтею 201 КК, поряд із "підакцизними" лише "контрафактних" товарів, на наш погляд, є дещо сумнівною. Адже, поняття "контрафактні" застосовується до товарів, що містять об'єкти права інтелектуальної власності, ввезення яких на митну територію України або вивезення з цієї території є порушенням прав інтелектуальної власності, що охороняються відповідно до закону (пункт 17 частини 1 статті 4 Митного кодексу України, далі - МК України).

В той же час, Закон України "Про авторське право та суміжні права" від 23.12.1993 р. N 3792-XII (з наступними змінами) дає більш конкретне визначення. Зокрема, контрафактний примірник твору, фонограми, відеограми - це примірник твору, фонограми чи відеограми, відтворений, опублікований і (або) розповсюджуваний з порушенням авторського права і (або) суміжних прав, у тому числі примірники захищених в Україні творів, фонограм і відеограм, що ввозяться на митну територію України без згоди автора чи іншого суб'єкта авторського права і (або) суміжних прав, зокрема з країн, в яких ці твори, фонограми і відеограми ніколи не охоронялися або перестали охоронятися (абзац 16 частини 1 статті 1). Таким чином, контрафактними можуть бути лише твори, фоно- та відеограми, відтворені на певних носіях (наприклад, лазерних дисках).

Виходячи з викладеного, за умови реалізації пропозицій проекту поза увагою залишаться такі товари, як пальне, продовольчі товари та інша продукція, що виготовлена з порушенням технології або неправомірним використанням знака для товарів та послуг, чи копіюванням форми, упаковки, зовнішнього оформлення, а так само неправомірним відтворенням товару іншої особи, тобто "фальсифікована продукція", що є одним з основних предметів контрабанди.

Опрос