Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О местных выборах

Заключение к проекту закона Украины от 28.05.2015 № 2831-2
Дата рассмотрения: 17.06.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про місцеві вибори" (реєстр. N 2831-2 від 28.05.2015 р.)

У законопроекті, який визначає порядок проведення в Україні місцевих виборів, пропонується низка положень, які, на думку ініціаторів проекту, спрямовані на удосконалення чинного Закону України "Про місцеві вибори". Зокрема, у проекті передбачається запровадження пропорційної виборчої системи з відкритими списками на виборах обласних рад та міських рад у великих містах з кількістю виборців понад 90000 осіб. Вибори сільських, селищних, міських рад у малих містах з кількістю виборців до 90 тис., районних, районних у місті рад мають проводитись із застосуванням багатомандатної мажоритарної виборчої системи при обранні в кожному окрузі від 2 до 4 депутатів. До того ж в проекті пропонується проведення виборів міських голів у великих містах (не менше 90000 виборців) у два тури. У разі, коли розрив між кандидатами у першому турі становить не менше 20 %, другий тур не проводитиметься. В проекті також передбачено скорочення кількості депутатів місцевих рад (у середньому на 30 % від чинного складу). В положеннях проекту вводиться механізм гендерних квот (у кожній трійці (місцях з першого по третє, з четвертого по шосте, шостого по восьме і т. д.) кожного виборчого списку кандидатів присутність як чоловіків так і жінок (не менше двох кандидатів кожної статі) для кандидатів за партійними списками до Верховної Ради АР Крим, обласної ради, міської ради міста з кількістю виборців не менше 90000 осіб, тощо).

Головне науково-експертне управління підтримує необхідність удосконалення чинного законодавства про місцеві вибори і вважає, що обрання виборчої системи для формування тих чи інших органів місцевого самоврядування значною мірою є питанням політичної доцільності.

За результатами розгляду поданого законопроекту Головне управління вважає за необхідне висловити наступні міркування та зауваження:

1. Відповідно до приписів ст. 2 чинного Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" вибори депутатів сільських, селищних рад проводяться за мажоритарною системою відносної більшості в одномандатних виборчих округах, на які поділяється територія відповідно села (кількох сіл, жителі яких добровільно об'єдналися у сільську громаду), селища. Вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах рад проводяться за змішаною (мажоритарно-пропорційною) системою, за якою одна половина від кількості депутатів (загального складу) відповідної ради обирається за мажоритарною системою відносної більшості в одномандатних виборчих округах, а інша половина обирається за виборчими списками кандидатів у депутати від місцевих організацій політичних партій у багатомандатному виборчому окрузі, межі якого збігаються з межами відповідно Автономної Республіки Крим, області, району, міста, району в місті (пропорційна виборча система). Вибори сільських, селищних, міських голів проводяться за мажоритарною системою відносної більшості в єдиному одномандатному виборчому окрузі, межі якого збігаються з межами відповідно села (кількох сіл, жителі яких добровільно об'єдналися у сільську громаду), селища, міста згідно з існуючим адміністративно-територіальним устроєм.

В положеннях ст. 3 проекту передбачається, що вибори депутатів сільської, селищної ради, міської ради міста з кількістю виборців до 90000 осіб, а також районної в місті ради проводяться за мажоритарною системою відносної більшості в багатомандатних виборчих округах, при тому, що в кожному окрузі може бути обрано не менше двох і не більше чотирьох депутатів. Крім того, вибори сільського, селищного голови, міського голови міста з кількістю виборців до 90000 осіб, що належать до відповідної територіальної громади, проводяться за мажоритарною системою відносної більшості в єдиному сільському, селищному, міському одномандатному виборчому окрузі. А вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної ради, міської ради міста Києва, Севастополя, міста - обласного центру, іншого міста, в якому кількість виборців становить не менше 90000 осіб, проводяться за системою пропорційного представництва за відкритими виборчими списками кандидатів у депутати у багатомандатних виборчих округах; вибори міського голови міста, з кількістю виборців не менше 90000 осіб, що належать до відповідної територіальної громади, проводяться за мажоритарною системою абсолютної або значної більшості в єдиному міському одномандатному виборчому окрузі.

Опрос