Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты относительно права на профсоюзную защиту при увольнении работников правоохранительных органов

Заключение к проекту закона Украины от 13.05.2015 № 2829
Дата рассмотрения: 23.10.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо права на профспілковий захист при звільненні працівників правоохоронних органів" (N 2829 від 13.05.2015 р.)

Законопроект подано з метою відновлення захисту трудових прав та гарантій для прокурорів, працівників органів внутрішніх справ, Служби безпеки України, Державного бюро розслідувань України чи органу, що здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, які є членами первинної профспілкової організації, яких вони були позбавлені внаслідок внесення змін до цих законодавчих актів у Прикінцевих положеннях розділу XII Закону України "Про прокуратуру".

Головне науково-експертне управління не може погодитись із вказаною законодавчою ініціативою з огляду на наступне.

Загальні для всіх працівників випадки розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу без згоди виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника) визначені у статті 43-1 Кодексу законів про працю України. Серед таких випадків зазначено, зокрема, "звільнення, службових осіб органів доходів і зборів, яким присвоєно спеціальні звання, і службових осіб центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сферах державного фінансового контролю та контролю за цінами; керівних працівників, які обираються, затверджуються або призначаються на посади державними органами, органами місцевого самоврядування,". При цьому встановлено, що законодавством можуть бути передбачені й інші випадки розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу без згоди відповідного виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника).

Слід взяти до уваги, що професійна діяльність працівників правоохоронних органів є предметом регулювання спеціальних законодавчих актів, положення яких не передбачають погодження рішень про звільнення працівників із професійними спілками. Наприклад, згідно із Законом України "Про Службу безпеки України" членство у професійних спілках, як виняток, дозволяється працівникам, які уклали трудовий договір із Службою безпеки України (стаття 6).

Особливий порядок призначення на посаду, звільнення з посади, притягнення до дисциплінарної відповідальності віднесені до категорії гарантій незалежності прокурора (стаття 16 Закону України "Про прокуратуру"). Важливо зауважити, що згідно з останніми змінами відповідними повноваженнями у питаннях добору і звільнення працівників прокуратури наділені спеціальні представницькі органи прокурорського самоврядування, зокрема, Рада прокурорів України, а також Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів, склад яких визначається Законом.

Особливості регулювання діяльності вказаних категорій працівників не вважаються порушенням їхніх прав за нормами міжнародних актів у цій сфері. У ратифікованих Україною Конвенціях Міжнародної організації праці (МОП) "Про свободу асоціації та захист права на організацію" N 87 та "Про застосування принципів права на організацію і на ведення колективних переговорів" N 98, що є основоположними інструментами регулювання колективних трудових відносин і якими передбачається право на належний захист проти будь-яких дискримінаційних дій, спрямованих на обмеження свободи об'єднання в галузі праці та право працівників та роботодавців, зазначено, що вони не поширюються на державних службовців та що національним законодавством встановлюється, якою мірою ці гарантії застосовуватимуться до збройних сил та поліції. У Конвенції N 151 "Про захист права на організацію та процедури визначення умов зайнятості на державній службі" 1978 р. (ще не ратифікована Україною) зазначено, що національне законодавство чи правила встановлюють, якою мірою передбачені цією Конвенцією гарантії будуть застосовуватись до службовців, котрі посідають посади на високому рівні, чиї функції звичайно розглядаються як ті, що стосуються визначення політики чи управління, або службовців, чиї обов'язки мають суто конфіденційний характер.

Опрос