Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "Об обеспечении коммерческого учета природного газа" (относительно порядка компенсации потребителям стоимости установленных ими счетчиков учета природного газа поставщиками газа)

Заключение к проекту закона Украины от 13.05.2015 № 2824
Дата рассмотрения: 15.06.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу" (щодо порядку компенсації споживачам вартості встановлених ними лічильників обліку природного газу постачальниками газу)" (реєстр. N 2824 від 13.05.2015 р.)

У законопроекті шляхом доповнення Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу" (далі - Закон) новою статтею 3-1 пропонується встановити, що споживач може самостійно забезпечити встановлення приладів обліку природного газу з подальшою компенсацією таких витрат за рахунок коштів, які ним сплачуються за природний газ суб'єкту господарювання, що здійснює розподіл природного газу на відповідній території. При цьому передбачається, що порядок і розміри компенсації витрат на придбання та встановлення приладів обліку природного газу для споживачів встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Метою законопроекту, як зазначається у Пояснювальній записці до нього, є прискорення "встановлення приладів обліку газу споживачами через дієвий механізм економічного стимулювання".

Головне управління, в цілому поділяючи стурбованість суб'єкта права законодавчої ініціативи щодо ситуації у сфері ціноутворення на житлово-комунальні послуги, у даному випадку на природний газ, що надаються населенню, та їх обліку, з приводу внесеного законопроекту вважає за доцільне зазначити таке.

Звертаємо увагу на те, що у ч. 1 ст. 3 Закону джерелом фінансування робіт з оснащення лічильниками газу населення, крім коштів відповідного бюджету та інших джерел, не заборонених законодавством, визначені кошти суб'єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території. Тож здійснення такими суб'єктами компенсації витрат населенню, понесених ним при встановленні приладів обліку природного газу за власний рахунок, цілком може мати місце.

Водночас з метою запобігання некоректному тлумаченню пропонованих у проекті норм в процесі їх правозастосування видається доцільним застосовувати пропонований механізм компенсації виключно на споживачів природного газу - фізичних осіб (населення). Адже, за змістом ч. 1 ст. 3 Закону, фінансування робіт з оснащення лічильниками газу лише населення здійснюється за рахунок коштів суб'єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території. Що ж до інших категорій споживачів, зокрема, фізичних осіб-підприємців та юридичних осіб, то фінансування робіт з оснащення їх вузлами обліку природного газу, відповідно до ч. 2 цієї ж статті, здійснюється відповідно за рахунок: коштів фізичних осіб - підприємців, які відповідно до договору користуються послугами з газопостачання для провадження підприємницької діяльності; коштів юридичних осіб, які відповідно до договору користуються послугами з газопостачання.

Опрос