Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в раздел X "Переходные положения" Земельного кодекса Украины относительно защиты прав землевладельцев

Заключение к проекту закона Украины от 07.05.2015 № 2791
Дата рассмотрения: 28.09.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України щодо захисту прав землевласників" (реєстр. N 2791 від 07.05.2015 р.)

У проекті пропонується продовжити до 1 січня 2020 року дію мораторію на купівлю-продаж та іншим способом відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення (дія якого закінчується 1 січня 2016 року), а також передбачити можливість викупу державою в особі уповноваженого Кабінетом Міністрів України органу зазначених земельних ділянок у їх власників за їх зверненням. На думку суб'єкта права законодавчої ініціативи, прийняття законопроекту "дозволить захистити майнові права власників земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, та власників виділених в натурі (на місцевості) земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства, а також запобігти продажу земель сільськогосподарського призначення в умовах несформованого ринку землі та недостатньої захищеності землевласників. Крім цього, його ухвалення сприятиме збереженню українських чорноземів як однієї із головних складових національного багатства та стане певним запобіжником втрати Україною продовольчої незалежності".

Проаналізувавши проект, Головне управління вважає за необхідне звернути увагу на те, що продовження мораторію на відчуження сільськогосподарських земель до 2020 року потребує більш ретельного обґрунтування. Адже дія зазначеного мораторію продовжувалося вже не один раз. Кожний раз підставою для цього слугували одні і ті ж міркування з приводу відсутності належних правових, організаційних та економічних передумов для запровадження функціонування повноцінного ринку землі. На них робиться посилання й у даному законопроекті. При цьому з наведених у Пояснювальній записці до проекту обґрунтувань не зрозуміло - стане запропоноване продовження відповідного мораторію останнім, чи через певний час до цього питання знов прийдеться повертатися. Вважаємо, що в обґрунтуванні проекту слід акцентувати увагу не стільки на загальних проблемах запровадження в Україні "повноцінного ринку землі", скільки на конкретних заходах, здійснення яких дозволить вирішити це питання.

2. Дещо сумнівною виглядає пропозиція про надання Кабінету Міністрів України права викупу у громадян та юридичних осіб, які мають у власності земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, та у власників земельних часток (паїв), яким такі ділянки виділені у натурі (на місцевості), відповідних земельних ділянок, оскільки це фактично руйнує зазначений мораторій, запроваджуючи монопольний ринок землі з єдиним покупцем на ньому в умовах "відсутності належних правових, організаційних та економічних передумов для запровадження функціонування повноцінного ринку землі", що навряд чи сприятиме захисту прав власників відповідних земельних ділянок. Крім цього, не зовсім зрозуміло, що держава має робити з викупленими земельними ділянками: продавати іншим особам, здавати їх в оренду, організовувати нові "радгоспи" тощо.

Опрос