Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 33 Гражданского процессуального кодекса Украины относительно привлечения другого ответчика

Заключение к проекту закона Украины от 05.05.2015 № 2779
Дата рассмотрения: 26.08.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до статті 33 Цивільного процесуального кодексу України щодо залучення іншого відповідача" (реєстр. N 2779 від 05.05.2015 р.)

У проекті пропонується внести до статті 33 Цивільного процесуального кодексу України зміни, якими, зокрема, дозволити суду за наявності для цього достатніх підстав залучати до участі у справі іншого відповідача, оскільки за чинною редакцією цієї статті таке залучення відбувається за клопотанням відповідача. Необхідність таких змін обґрунтовується у Пояснювальній записці до проекту тим, що надання такого права суду попереджає повторне звернення до суду у разі відмови у задоволенні позову, якщо позов пред'явлений до неналежного позивача. Це також дозволить уніфікувати зазначену статтю ЦПК України з відповідними положеннями Кодексу адміністративного судочинства України та Господарського процесуального кодексу України, в яких передбачено залучення іншого відповідача за ініціативою суду.

Розглянувши проект, Головне управління не підтримує прийняття зазначеного проекту у запропонованій редакції з наступних міркувань. Насамперед, це пояснюється тим, що надання суду права самостійно визначати відповідача у цивільному спорі, на нашу думку, не узгоджується з диспозитивністю цивільного судочинства, яка згідно з частиною 1 статті 11 ЦПК України полягає в тому, що "суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі". За цих умов, на нашу думку, уніфікацію зазначених положень ЦПК, ГПК та КАС України юридично коректніше проводити шляхом уніфікації змісту принципу диспозитивності у відповідних процесах з наступним визначенням на його підставі порядку заміни неналежних відповідачів у судовому розгляді.

Узагальнюючий висновок: за результатами розгляду в першому читанні проект доцільно повернути на доопрацювання з урахуванням висловлених зауважень та пропозицій.

Опрос