Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно обеспечения инвалидов автомобилями

Заключение к проекту закона Украины от 14.05.2015 № 2777-1
Дата рассмотрения: 20.05.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення інвалідів автомобілями" (N 2777-1 від 14.05.2015 р.)

У законопроекті пропонується внести зміни до законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про реабілітацію інвалідів в Україні", "Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про жертви нацистських переслідувань", "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", "Про гуманітарну допомогу", "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", які спрямовані на уточнення порядку забезпечення осіб з інвалідністю автомобілями. Зокрема, у законопроекті передбачається, що підставою для забезпечення інвалідів автомобілями є заява інваліда або осіб, які є його опікунами, документи, що підтверджують інвалідність, та висновок обласної, центральної міської у містах Києві та Севастополі, республіканської в Автономній Республіці Крим медико-соціальної експертної комісії про наявність в інваліда медичних показань для забезпечення автомобілем і наявність або відсутність протипоказань до керування ним незалежно від умов забезпечення автомобілем. При цьому встановлення інших вимог для забезпечення інваліда автомобілем забороняється.

Головне управління у цілому підтримує необхідність законодавчого визначення порядку забезпечення автомобілями осіб з інвалідністю. Разом з тим, на нашу думку, при врегулюванні відповідних суспільних відносин слід виходити з того, що у сучасних умовах правові засади соціального захисту інвалідів визначаються, насамперед, у Законі України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", який є базовим законом у відповідній сфері, в якому мають бути визначені законодавчі підвалини забезпечення інвалідів усіх категорій автомобілями. В інших законодавчих актах цілком достатнім було б обмежитися відповідними бланкетними нормами та визначенням (у разі необхідності) особливостей забезпечення автомобілями окремих категорій інвалідів. Такий підхід випливає з вимоги забезпечення системності законодавства, яка виключає регулювання одних і тих самих суспільних відносин у різних законодавчих актах та дублювання в них відповідних норм. Саме тому, на нашу думку, загальний порядок забезпечення інвалідів усіх категорій автомобілями має бути визначений у Законі України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", відповідно до якого повинні бути переглянуті умови реалізації цього права на підзаконному рівні.

Проект вимагає техніко-юридичного доопрацювання. Зокрема, слід врахувати, що згідно з правилами законодавчої техніки закони, до яких пропонується внести зміни, мають розташовуються у хронологічному порядку. Крім цього, у законопроекті пропонується викласти у новій редакції пункт 22 частини 1 статті 13 та пункт 26 частини 1 статті 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Проте у цих пропозиціях фактично йдеться про доповнення цих пунктів новими абзацами відповідного змісту.

Опрос