Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О статусе народного депутата Украины" относительно внедрения императивного мандата для народных депутатов Украины

Заключение к проекту закона Украины от 27.04.2015 № 2741
Дата рассмотрения: 12.06.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус народного депутата України" щодо запровадження імперативного мандату для народних депутатів України" (до реєстр. N 2741 від 27.04.2015 р.)

У законопроекті пропонується внести до Закону України "Про статус народного депутата України" (далі - Закон) ряд змін, що "передбачають надання виборцям права відкликання народних депутатів, обраних по одномандатному та загальнодержавному виборчих округах, пропонуючи тим самим запровадження в Україні так званого імперативного мандату" (п. 1 пояснювальної записки).

Зокрема, у проекті пропонується доповнити статтю 4 Закону додатковими підставами для дострокового припинення повноважень народного депутата України, такими як: порушення депутатом положень Конституції і законів України; систематичне невиконання депутатських обов'язків, визначених Законом України "Про статус народного депутата України" і Регламентом Верховної Ради України; пропуск народним депутатом України протягом року більше половини пленарних засідань Верховної Ради України або/та її органів, до складу яких його обрано; використання депутатського мандата в особистих чи корисливих цілях тощо.

Право порушувати питання про дострокове припинення повноважень народного депутата України, обраного по одномандатному виборчому округу, належить виборцям відповідного виборчого округу, а право порушувати питання про дострокове припинення повноважень народного депутата України, обраного по виборчих списках політичної партії, належить керівному органу політичної партії у порядку, визначеному її Статутом.

Проведення дострокового припинення повноважень народного депутата України організовує Центральна виборча комісія, а процедура відкликання передбачає проведення зборів виборців, утворення ініціативної групи та збирання підписів виборців за відкликання народного депутата України (стаття 4-1).

У місячний термін з дня отримання звернення від Центральної виборчої комісії щодо пропозиції виборців про дострокове припинення повноважень народного депутата України, обраного в одномандатному та/або загальнодержавному виборчих округах, Комітет, до компетенції якого входять питання Регламенту та організації роботи Верховної Ради України, приймає рішення про дострокове припинення повноважень народного депутата. Рішення про дострокове припинення повноважень народного депутата України приймається у десятиденний строк за поданням Комітету більшістю від конституційного складу Верховної Ради України (нова стаття 4-2).

За результатами розгляду поданого законопроекту Головне управління не підтримує його прийняття і вважає за необхідне висловити наступні міркування:

1. Обґрунтовуючи необхідність впровадження імперативного мандату народних депутатів України, ініціатори законопроекту посилаються на конституційне законодавство Української РСР, яке передбачало інститут відкликання депутатів виборцями, та відзначають, що стаття 81 Конституції України передбачає дострокове відкликання народних депутатів, але не передбачає імперативний мандат (п. 1 пояснювальної записки).

У зв'язку з цим звертаємо увагу, що доктрина імперативного мандату була невід'ємною складовою радянської ідеології, що проголошувала принцип всевладдя рад. Сучасна світова конституційна доктрина базується на концепції вільного мандату, яка передбачає: 1) мандат є загальним, а депутати представляють всю націю, а не лише виборців окремого округу, які їх обрали; 2) мандат - не імперативний, а факультативний (його здійснення вільне від примусу); 3) мандат не підлягає відкликанню; 4) мандат при його здійсненні не потребує узгодження дій мандатарія.

У конституціях багатьох країн міститься пряма заборона імперативного мандату. Про це безпосередньо йдеться, наприклад, у Конституції Казахстану (ст. 52) де зазначається, що депутат парламенту не пов'язаний будь-яким імперативним мандатом, у Конституції Французької Республіки (ст. 27) та Конституції Румунії (ст. 66), які встановлюють, недійсність будь-якого імперативного мандату. Аналогічні приписи щодо відсутності у парламентарів імперативного мандату містять Конституції Молдови (ст. 68), Хорватії (ст. 74), Албанії (ст. 70), Князівства Андорра (ст. 70), Вірменії (ст. 66).

Опрос