Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно защиты трудовых прав государственных служащих

Заключение к проекту закона Украины от 24.04.2015 № 2727
Дата рассмотрения: 03.06.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя щодо проекту Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту трудових прав державних службовців (реєстр. N 2727 від 24 квітня 2015 року)

Комітет з питань правової політики та правосуддя розглянув на своєму засіданні 03 червня 2015 року (протокол N 22) на відповідність Конституції України проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту трудових прав державних службовців (реєстр. N 2727 від 24 квітня 2015 року) (далі - Законопроект), поданий народними депутатами України Королевською Н. Ю., Солодом Ю. В.

Згідно з пояснювальною запискою до Законопроекту він розроблений з метою забезпечення належного захисту трудових прав окремих категорій державних службовців при звільненні, розірванні трудового договору, а також притягненні їх до дисциплінарної відповідальності з ініціативи власника або уповноваженого ним органу без згоди первинної профспілкової організації, та відмінити право керівників державних органів відправляти працівників у відпустки без збереження заробітної плати і встановлювати режим роботи на умовах неповного робочого часу без їх згоди та попередження.

Для досягнення мети авторами пропонується внести зміни до статей 43, 43-1 Кодексу законів про працю України, статті 41 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" та пункту 9 розділу III "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України", згідно яких прокурори, працівники органу внутрішніх справ, Служби безпеки України, Державного бюро розслідувань України, органу, що здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, звільнятимуться та притягуватимуться до дисциплінарної відповідальності за попередньою згодою виборчого органу (профспілкового представника) первинної профспілкової організації; заборонятиметься керівникам державних органів скорочувати чисельність працівників цих органів на 20 відсотків, відправляти у відпустки без збереження заробітної плати, встановлювати режим роботи на умовах неповного робочого часу, зменшувати або скорочувати стимулюючі виплати, зменшувати надбавки і доплати тощо.

Вирішуючи питання про відповідність Законопроекту положенням Конституції України, Комітет виходить з такого.

У Конституції України визначається, що Україна є правовою державою (стаття 1), органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України (частина друга статті 6), закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй (частина друга статті 8).

Визнаючи людину найвищою соціальною цінністю (частина перша статті 3), Конституція України закріплює широке коло прав та свобод, гарантує і забезпечує їх захист, в тому числі і від порушення з боку держави, її органів та посадових осіб. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю (стаття 43). Громадяни мають право на участь у професійних спілках з метою захисту своїх трудових і соціально-економічних прав та інтересів (частина третя статті 36 Конституції України) Громадянам гарантується судовий захист від незаконного звільнення (частини друга та шоста статті 43).

Відповідно до Основного Закону України громадяни є рівними перед законом та не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками (частини перша і друга статті 24).

Опрос