Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно предоставления полномочий нотариусам обеспечивать доказательства

Заключение к проекту закона Украины от 23.04.2015 № 2716
Дата рассмотрения: 28.09.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання повноважень нотаріусам забезпечувати докази" (реєстр. N 2716 від 23.04.2015 р.)

У проекті пропонується надати нотаріусу право забезпечувати докази для розгляду цивільних чи адміністративних справ у судах або інших органах державної влади. Прийняття цього проекту, на думку суб'єктів права законодавчої ініціативи, "забезпечить заповнення прогалин в українському законодавстві щодо забезпечення доказів та дозволить врегулювати належним чином відносини у цій сфері".

Проаналізувавши проект, Головне управління вважає за доцільне висловити до нього такі зауваження і пропозиції.

1. Перш за все, звертаємо увагу на те, що чинне процесуальне законодавство України вже передбачає порядок забезпечення доказів у відповідному провадженні. Так, наприклад, відповідно до приписів частин 1 та 2 статті 133 Цивільного процесуального кодексу України особи, які беруть участь у справі і вважають, що подання потрібних доказів є неможливим або у них є складнощі в поданні цих доказів, мають право заявити клопотання про забезпечення цих доказів. Способами забезпечення судом доказів є допит свідків, призначення експертизи, витребування та (або) огляд доказів, у тому числі за їх місцезнаходженням. У необхідних випадках судом можуть бути застосовані інші способи забезпечення доказів. При цьому питання про забезпечення доказів вирішується ухвалою суду. Оскарження ухвали про забезпечення доказів не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає розгляду справи (частина 4 статті 135 вказаного Кодексу).

Так само згідно з частиною 1 статті 431 Господарського процесуального кодексу України особа, яка має підстави побоюватись, що подача потрібних для неї доказів стане згодом неможливою або утрудненою, а також підстави вважати, що її права порушені або існує реальна загроза їх порушення, має право звернутися до господарського суду з заявою про вжиття, передбачених статтею 432 ГПК України, запобіжних заходів (одним із яких, зокрема, є витребування доказів) до подання позову. Відповідно до частини 5 статті 434 цього Кодексу про вжиття запобіжних заходів господарський суд виносить ухвалу, в якій зазначає обрані запобіжні заходи, підстави їх обрання, порядок і спосіб їх виконання тощо.

Опрос