Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О мерах, направленных на обеспечение устойчивого функционирования субъектов хозяйствования в сферах теплоснабжения, централизованного водоснабжения и водоотвода

Заключение к проекту закона Украины от 22.04.2015 № 2706
Дата рассмотрения: 21.05.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування суб'єктів господарювання у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення" (реєстр. N 2706 від 22.04.2015 р.)

У законопроекті пропонується встановити мораторій на стягнення із суб'єктів господарювання неустойки (штрафу, пені), інших штрафних, фінансових санкцій, а також інфляційних нарахувань і процентів річних за невиконання чи неналежне виконання такими суб'єктами господарювання зобов'язань по оплаті за використаний природний газ та послуги з його транспортування або електричну енергію.

У законопроекті передбачається, що протягом дії мораторію: 1) суб'єктам господарювання не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші штрафні, фінансові санкції, а також індекс інфляції і три проценти річних у разі невиконання чи неналежного виконання такими суб'єктами господарювання зобов'язань по оплаті за використаний природний газ та послуги з його транспортування або електричну енергію; 2) підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи з примусового виконання рішень про стягнення заборгованості, визначеної у статті 2 Закону (проект якого розглядається), на підставі виконавчих та інших документів, що містять майнові вимоги. На період зупинення виконавчого провадження арешт, накладений, в межах такого виконавчого провадження, на майно, кошти та інші цінності боржника, знімається, скасовуються інші вжиті державним виконавцем заходи примусового виконання рішень.

Законопроект спрямований на забезпечення сталого функціонування суб'єктів господарювання у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення, яким не відшкодовано різницю між затвердженим розміром цін/тарифів та економічно обґрунтованими витратами на виробництво послуг або не здійснено фінансування витрат, пов'язаних із наданням пільг та житлових субсидій населенню, компенсації додаткових витрат на оплату комунальних послуг в умовах підвищення цін і тарифів на послуги.

Метою законопроекту, як зазначається у Пояснювальній записці до нього, є "вирішення проблеми заборгованості суб'єктів господарювання, які здійснюють виробництво, транспортування, постачання теплової енергії для потреб населення та надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, перед енергопостачальними організаціями, забезпечення умов для підвищення рівня поточних розрахунків за спожитий природний газ і електричну енергію та створення умов для покращення їх фінансово-економічного стану".

Головне управління загалом не виключає можливості вирішення зазначеної проблеми як тимчасовий захід в умовах, що склалися у зв'язку з невиконанням приписів актів законодавства, що регулюють відповідні питання. Йдеться, зокрема, про вимоги законів України "Про житлово-комунальні послуги" (ст. 31), "Про питну воду та питне водопостачання" (ст. 32), "Про теплопостачання" (ст. 20), якими передбачається обов'язок відповідних органів відшкодовувати збитки виконавців/виробників відповідних послуг у випадку встановлення цін/тарифів на них нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво, що, у свою чергу, є належною гарантією для своєчасних і повних розрахунків суб'єктів господарювання, які здійснюють виробництво, транспортування, постачання теплової енергії для потреб населення та надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, перед енергопостачальними організаціями.

Принагідно звертаємо увагу на те, що у національному законодавстві прикладом врегулювання зазначеного питання є Закон України "Про встановлення додаткових гарантій щодо захисту прав громадян, які проживають на територіях проведення антитерористичної операції, та обмеження відповідальності підприємств - виконавців/виробників житлово-комунальних послуг у разі несвоєчасного здійснення платежів за спожиті енергетичні ресурси", яким встановлено мораторій на час, визначений у статті 1 цього Закону, на нарахування та стягнення пені та інших штрафних санкцій енергопостачальними компаніями у разі несвоєчасного здійснення платежів за спожиті енергетичні ресурси підприємствами - виконавцями/виробниками житлово-комунальних послуг, що надають такі послуги у районі проведення антитерористичної операції.

Разом із тим, щодо пропонованого способу вирішення зазначеної проблеми вважаємо за доцільне висловити наступні застереження та пропозиції.

1. Зокрема, пропозиція про зупинення застосування неустойки та інших санкцій щодо суб'єктів господарювання у вказаних сферах видається вразливою з точки зору рівності прав суб'єктів у цих сферах, оскільки звільнення від юридичної відповідальності певних осіб, по-перше, не відповідає загальним принципам господарювання в Україні, а, по-друге, може стимулювати таких осіб до зловживань своїми правами.

Опрос