Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении дополнения в Уголовный кодекс Украины относительно подкупа участника массового мероприятия

Заключение к проекту закона Украины от 16.04.2015 № 2651
Дата рассмотрения: 16.06.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення доповнення до Кримінального кодексу України щодо підкупу учасника масового заходу"

У законопроекті пропонується доповнити Кримінальний кодекс України (далі - КК) статтею 295-1, яка передбачатиме кримінальну відповідальність за підкуп учасника масового заходу.

За результатами розгляду поданого законопроекту Головне науково-експертне управління вважає за необхідне зазначити таке.

1. В частині 1 статті 295-1 КК (у редакції законопроекту) пропонується передбачити кримінальну відповідальність за пропозицію, обіцянку або надання особі неправомірної вигоди за її участь у масовому заході громадсько-політичного характеру (мітингу, поході, демонстрації, пікетуванні, зборах тощо. На нашу думку, головна проблема запропонованої законодавчої новели полягає в тому, що об'єктивна сторона діяння, передбаченого частиною 1 статті 295-1 КК (у редакції проекту) сконструйована таким чином, який не дозволяє відмежувати такі суспільно-небезпечні явища, як організація різного роду "проплачених" заходів, від надання цілком законної ("правомірної" за термінологією проекту) матеріальної підтримки "ідейним учасникам" різних масових заходів. А це означає, що такі дії, як, наприклад, сплата грошових коштів за проїзд учасників масових заходів до місця проведення масового заходу (як це мало місце, зокрема, й під час Революції гідності), надання учасникам продуктів харчування, надання грошей (якщо їх розмір перевищує три відсотки розміру мінімальної заробітної плати) для того, щоб забезпечити учасникам масових заходів (у тому числі й тим, які беруть участь у них з ідейним міркувань) можливість харчуватися впродовж проведення тривалого масового заходу, повною мірою підпадатимуть під дію статті 295-1 КК (у редакції законопроекту). При цьому вказівка у визначенні поняття "неправомірна вигода" на те, що відповідні кошти чи інше майно, переваги, пільги, послуги або нематеріальні активи пропонують, обіцяють, надають чи одержують без законних на те підстав (див. примітку до статті 295-1 КК у редакції проекту), не впливає на кримінально-правову кваліфікацію відповідних діянь, оскільки матеріальна допомога учасникам масових заходів (у тому числі й тим, які беруть у них участь з ідейних переконань) не передбачена чинним законодавством.

Опрос