Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно порядка образования и ликвидации местных государственных администраций

Заключение к проекту закона Украины от 14.04.2015 № 2642
Дата рассмотрения: 08.05.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо порядку утворення та ліквідації місцевих державних адміністрацій" (реєстр. N 2642 від 14.04.2015 р.)

У Головному науково-експертному управлінні розглянуто поданий проект, положення якого спрямовані на законодавче врегулювання порядку утворення та ліквідації місцевих державних адміністрацій (далі - МДА).

За результатами аналізу законопроекту вважаємо за необхідне висловити щодо його змісту наступні зауваження.

У проекті пропонується доповнити Закон України "Про місцеві державні адміністрації" новою статтею 4 "Утворення та ліквідація місцевих державних адміністрацій", а Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" - новою статтею 242 "Особливості державної реєстрації місцевих державних адміністрацій" (пункти 1 і 2 Розділу І проекту).

Необхідно зазначити, що функціонування МДА та їх систему передбачено безпосередньо в Конституції України: відповідно до ч. 1 ст. 118 "виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації". При цьому у тексті Конституції України (ч. 2 ст. 133) дано повний перелік областей України. Тому пропозиція про врегулювання у законі питання утворення та ліквідації МДА так, начебто ці органи можуть утворюватись і ліквідовуватись у довільному порядку за рішенням того чи іншого органу державної влади або посадової особи, не узгоджується із зазначеним приписом Основного Закону України.

Приписи, які містяться у положеннях Конституції України, не можуть бути змінені шляхом внесення змін до законів. МДА повинні обов'язково функціонувати відповідно до Конституції України і не можуть утворюватися чи ліквідовуватися за волевиявленням Кабінету Міністрів України, як це пропонується в новій ч. 1 ст. 4 Закону України "Про місцеві державні адміністрації". Зокрема, про постійний та безперервний характер діяльності МДА свідчить ст. 119 Конституції України, за якою МДА на відповідній території забезпечують: "1) виконання Конституції та законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, інших органів виконавчої влади; 2) законність і правопорядок; додержання прав і свобод громадян;". Наведені та інші функції МДА пов'язані з реалізацією основних завдань держави, тому МДА є постійно діючими органами, що виключає саму постановку питання про їх створення чи ліквідацію за розсудом будь-якого суб'єкта. Натомість, зміст положень проекту можна інтерпретувати таким чином, начебто кожного разу з моменту набрання чинності актом Президента України щодо призначення голови МДА відбуватиметься державна реєстрація новоутвореної МДА як юридичної особи (ч. 2 ст. 4 Закону України "Про місцеві державні адміністрації"; ч. 1 ст. 242 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців"), що унеможливить безперервність їх роботи.

Опрос