Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты относительно обеспечения надлежащего коммерческого учета природного газа, тепловой энергии, горячей и холодной воды для населения

Заключение к проекту закона Украины от 10.04.2015 № 2636
Дата рассмотрения: 08.05.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення належного комерційного обліку природного газу, теплової енергії, гарячої та холодної води для населення" (реєстр. N 2636 від 10.04.2015 р.)

У законопроекті пропонується покласти на виконавців комунальних послуг обов'язок забезпечити житлові будинки засобами вимірювальної техніки (лічильниками). У разі невиконання цього обов'язку, пропонується запровадити поетапне зменшення плати за спожиті комунальні послуги шляхом множення ціни/тарифу на відповідний зменшувальний коефіцієнт, без відшкодування відповідним суб'єктам господарювання отриманих через це збитків. Суми знижок, застосованих внаслідок незабезпечення належного комерційного обліку об'єму споживання товарів (послуг), пропонується не враховувати під час регулювання цін (тарифів) на товари суб'єктів природних монополій. З метою ж уникнення випадків зловживань даними нормами з боку споживачів пропонується застосування збільшувального коефіцієнту до цін/тарифів тим особам, які відмовились від установки лічильників. Відповідні зміни пропонуються до законів України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу", "Про теплопостачання", "Про питну воду та питне водопостачання", "Про житлово-комунальні послуги", "Про природні монополії".

Метою законопроекту, як зазначається у Пояснювальній записці до нього, є "спонукання надавачів послуг з розподілу природного газу, централізованого опалення, гарячого та холодного водопостачання до забезпечення належного комерційного обліку об'єму реалізації таких послуг, а населення - до економного споживання енергоресурсів".

Головне управління, розглянувши законопроект, вважає за доцільне висловити щодо його основних положень такі зауваження і пропозиції.

1. Змінами до законів України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу", "Про теплопостачання", "Про питну воду та питне водопостачання" пропонується запровадити понижуючі коефіцієнти до тарифів на відповідні послуги у разі невстановлення населенню приладів обліку з вини постачальників цих послуг, а також передбачається, що збитки таких суб'єктів при застосуванні таких коефіцієнтів не відшкодовуються.

Слід зазначити, що реалізація пропонованих норм, серед іншого, може мати своїм наслідком встановлення тарифів в розмірі нижчому за економічно обгрунтовані витрати, отримання фінансових збитків відповідних суб'єктів господарювання. Згідно ж з вимогами чинного законодавства обов'язковим у такому випадку є відшкодування відповідним суб'єктам різниці між такими розмірами за рахунок коштів відповідних бюджетів, що, у свою чергу, відповідно до вимог ст. 27 Бюджетного кодексу України та ст. 91 Регламенту Верховної Ради України потребує надання належного фінансово-економічного обгрунтування (включаючи розрахунки). Принагідно слід відзначити, що відповідні зміни до чинного законодавства, яким встановлюється такий порядок, у проекті відсутні (йдеться, наприклад, про закони України "Про житлово-комунальні послуги" - ст. 31, "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг" - ст. 10), що на практиці, у разі прийняття законопроекту, створить колізію правових норм різних актів законодавства.

Опрос