Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О воинской обязанности и военной службе" относительно гарантирования социальной защиты физическим лицам - предпринимателям, проходящим военную службу

Заключение к проекту закона Украины от 09.04.2015 № 2622
Дата рассмотрения: 08.05.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" щодо гарантування соціального захисту фізичним особам - підприємцям, які проходять військову службу"

У законопроекті пропонується оновити статтю 40 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон), більш докладно визначити гарантії правового і соціального захисту громадян, які виконують конституційний обов'язок щодо захисту батьківщини, і, зокрема, передбачити для громадян України, які є фізичними особами - підприємцями (далі - ФОП), що призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період, щомісячну виплату із державного бюджету в розмірі мінімальної заробітної плати на строк до одного року у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

На думку суб'єктів законодавчої ініціативи, це дозволить покращити соціальний захист підприємців, які виконують обов'язки військової служби, та прирівняти їх до громадян - найманих працівників, які були призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період і за якими відповідно до вимог пункту 2 статті 39 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" зберігається, крім іншого, середній заробіток на підприємстві, в установі, організації незалежно від підпорядкування та форми власності (див. Пояснювальну записку до проекту).

Крім того, законопроектом пропонується перенести норми щодо соціального захисту громадян, призваних на військову службу під час мобілізації на особливий період, які нині містяться у частинах 2 і 3 статті 39 вказаного Закону, до статті 40 цього ж Закону, де йдеться про гарантії правового і соціального захисту громадян України, які виконують конституційний обов'язок щодо захисту Вітчизни.

Головне науково-експертне управління, проаналізувавши законопроект, підтримує його мету і одночасно звертає увагу на таке.

1. На нашу думку, запропоновані у проекті приписи щодо посилення соціального захисту громадян України, які призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період, шляхом виплати середнього заробітку на підприємстві, в установі, організації незалежно від підпорядкування та форми власності не забезпечують рівність конституційних прав громадян відповідно до вимог статті 24 Конституції України, порушують принципи матеріального забезпечення військовослужбовців та мають ряд інших суттєвих вад. Адже відповідно до цих приписів наймані працівники, що призвані на військову службу під час мобілізації, знаходяться в кращому становищі, аніж ціла низка інших категорій мобілізованих громадян. Передбачена у законопроекті виплата мінімальної заробітної плати підприємцям не вирішує вказаної проблеми, оскільки у даному випадку не забезпечується пропорційне відшкодування матеріальних втрат даних осіб залежно від втрачених ними доходів, які можуть бути значно вищими від мінімальної заробітної плати.

Крім того, запропонованою новелою не охоплюються, наприклад, громадяни, які працювали фермерами без реєстрації їх у якості ФОП, самозайняті особи на кшталт приватних нотаріусів, адвокатів, арбітражних керуючих, особи, що знаходились у вимушеній неоплачуваній відпустці, безробітні тощо.

Опрос