Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О высшем образовании" относительно установления ограничений при избрании на должность (назначении исполняющего обязанности) руководителя высшего учебного заведения

Заключение к проекту закона Украины от 23.04.2015 № 2599-1
Дата рассмотрения: 30.04.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про вищу освіту" щодо встановлення обмежень при обранні на посаду (призначення виконувача обов'язків) керівника вищого навчального закладу" (реєстр. N 2599-1 від 23.04.2015 р.)

У законопроекті пропонується заборонити обиратись, призначатись на посаду керівника вищого навчального закладу (в тому числі виконувачем обов'язків), особі яка: за рішенням суду визнана недієздатною або дієздатність якої обмежена; має судимість за вчинення злочину, якщо така судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку; відповідно до вироку суду позбавлена права обіймати відповідні посади; за рішенням суду була визнана винною у вчиненні корупційного правопорушення - протягом року з дня набрання відповідним рішенням суду законної сили; піддавалася адміністративному стягненню за корупційне правопорушення - протягом року з дня набрання відповідним рішенням суду законної сили та підпадає під дію частини 3 статті 1 Закону України "Про очищення влади".

В Пояснювальній записці зазначається, що "метою прийняття цього законопроекту є відновлення довіри учасників освітнього процесу до діяльності вищих навчальних закладів та підвищення ефективності боротьби з корупцією, виховання відповідних морально-етичних та професійних якостей" (п. 2).

Головне науково-експертне управління, розглянувши законопроект, підтримує його ідею, проте вважає за доцільне висловити деякі зауваження та пропозиції до нього.

1. На наш погляд, положення законопроекту про неможливість обіймати посаду керівника вищого навчального закладу в разі, якщо особа відповідно до вироку суду позбавлена права обіймати відповідні посади (п. 3 ч. 2 ст. 42 проекту) є зайвим, оскільки ця заборона за змістом охоплюється формулюванням п. 2 ч. 2 ст. 42 проекту, згідно з яким "особа яка має судимість за вчинення злочину, якщо така судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку" не може бути обрана чи призначена на посаду керівника вищого навчального закладу.

Крім того, слід врахувати, що можливість застосування такої заборони вже врегульована в статті 55 Кримінального кодексу України, яка передбачає позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, яке може бути призначене як основне або додаткове покарання.

Опрос