Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в Закон Украины "О высшем образовании" (относительно требований к кандидату на должность руководителя высшего учебного заведения)

Заключение к проекту закона Украины от 08.04.2015 № 2599
Дата рассмотрения: 30.04.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про вищу освіту" (щодо вимог до кандидата на посаду керівника вищого навчального закладу)" (реєстр. N 2599 від 08.04.2015 р.)

У законопроекті пропонується встановити вимогу, згідно з якою "кандидатом на посаду керівника вищого навчального закладу не може бути особа, яка має судимість, не погашену і не зняту у встановленому законом порядку, або якій повідомлено про підозру у вчиненні нею кримінального правопорушення". Поданий законопроект розроблено з "метою відновлення довіри учасників освітнього процесу до легітимної діяльності вищих навчальних закладів та забезпечення гідної репутації українських освітніх закладів в умовах розбудови української державності та демократизації, культурного та духовного відродження українського народу" (п. 2 Пояснювальної записки).

Головне науково-експертне управління, проаналізувавши законопроект, вважає за доцільне висловити такі зауваження до нього.

1. У новому абзаці частини 1 статті 42 Закону України "Про вищу освіту" пропонується, зокрема, встановити вимогу, згідно з якою кандидатом на посаду керівника вищого навчального закладу не може бути особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею кримінального правопорушення.

На наш погляд, така пропозиція є дещо невдалою, оскільки на стадіях досудового розслідування та судового розгляду особа лише підозрюється (обвинувачується) у вчиненні того чи іншого злочину, а до набрання обвинувальним вироком суду законної сили така особа вважається невинуватою у його вчиненні. При цьому поводження з особою, вина якої у вчиненні кримінального правопорушення не встановлена обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили, має відповідати поводженню з невинуватою особою (частина перша статті 62 Конституції України, стаття 17 Кримінального процесуального кодексу України). Відтак, сама по собі підозра (обвинувачення) у вчиненні навіть тяжкого чи особливо тяжкого злочину не може бути підставою для заборони бути кандидатом на посаду керівника вищого навчального закладу.

2. Слід звернути увагу, що статті в структурному відношенні складаються з частин, тому відповідні зміни слід вносити до частини 1 статті 42 Закону України "Про вищу освіту".

Опрос