Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно пенсионного обеспечения инвалидов

Заключение к проекту закона Украины от 07.04.2015 № 2581
Дата рассмотрения: 17.06.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя щодо проекту Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення інвалідів (реєстр. N 2581 від 28 квітня 2015 року) (доопрацьований)

Комітет з питань правової політики та правосуддя розглянув на своєму засіданні 17 червня 2015 року (протокол N 23) на відповідність Конституції України доопрацьований проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення інвалідів (реєстр. N 2581 від 28 квітня 2015 року) (далі - Законопроект), поданий народними депутатами України Денісовою Л. Л. та іншими.

Згідно з пояснювальною запискою Законопроект спрямовано на посилення соціального захисту інвалідів. Для досягнення поставленої мети пропонується внести зміни до деяких законів України та доповнити перелік осіб, на яких не поширюються встановлені Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" обмеження щодо виплати пенсії, особами, які мають інвалідність III групи.

Вирішуючи питання про відповідність Законопроекту положенням Конституції України, Комітет виходить з такого.

У Конституції України визначається, що Україна є правовою державою (стаття 1), органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України (частина друга статті 6), закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй (частина друга статті 8).

За приписом частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Україна є соціальна, правова держава (стаття 1). Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю (частина перша статті 3). Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави (частина друга статті 3). В Україні на конституційному рівні закріплено право громадян на соціальний захист і право на одержання пенсій. Цьому конституційному праву громадян кореспондує обов'язок держави щодо виплати відповідних грошових коштів.

Конституція України закріпила гарантії права громадян на соціальний захист, які охоплюють здійснення комплексу державно-правових заходів, а саме: законодавче визначення основ соціального захисту, форм і видів пенсійного забезпечення (пункт 6 частини першої статті 92); встановлення джерел державного соціального забезпечення (частина друга статті 46); контроль за використанням бюджетних коштів (стаття 98) та якістю послуг у сфері соціального захисту громадян (частина четверта статті 42) (Рішення Конституційного Суду України від 20 червня 2001 року N 10-рп/2001).

Опрос