Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины по вопросам социальной защиты добровольцев, выплаты единовременной денежной помощи в случае их гибели (смерти) и другим вопросам

Заключение к проекту закона Украины от 06.04.2015 № 2569
Дата рассмотрения: 22.10.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань соціального захисту добровольців, виплати одноразової допомоги у разі їх загибелі (смерті) та інших питань" (N 2569 від 06.04.2015 р.)

У законопроекті, завданням якого "є встановлення єдиних умов призначення допомоги та відновлення соціальної справедливості" запропоновано визначення поняття "добровольці", а також передбачено для цієї категорії осіб право на виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності.

Розглянувши положення законопроекту, Головне науково-експертне управління вважає за доцільне зазначити про таке.

Визначення поняття "добровольці", що наведене у законопроекті шляхом внесення змін до статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" вбачається сумнівним. Так, пропонується визначити, що "добровольці" - особи, які в добровільному порядку приходять до військових комісаріатів, збірних пунктів військових частин та військових формувань для проходження служби по обороні та захисту територіальної цілісності та суверенітету України під час проведення антитерористичної операції, оголошення військового стану, війни.

Однак громадяни, які в добровільному порядку прибули до військових комісаріатів, збірних пунктів військових частин та військових формувань у разі їх зарахування на військову службу або резерву до Збройних Сил України або інших військових формувань набувають статус військовослужбовців, резервістів або осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ і на них вже буде поширюватись відповідно законодавство про соціальний захист відповідних категорій громадян, зокрема Закони України "Про міліцію", "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Таким чином, визначення поняття "добровольці", само по собі без зарахування особи до лав Збройних Сил України або інших військових формувань, на наш погляд, не має сенсу. Звертаємо також увагу, що у Законі України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" вже визначений порядок визнання учасниками бойових дій добровольців з метою надання ним відповідного соціального захисту та пільг, передбачених цим законодавчим актом.

Зокрема, учасниками бойових дій визнаються особи, які у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів (абз. перший п. 20 частини першої статті 6). Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб, терміни їх участі в антитерористичній операції чи в забезпеченні її проведення, а також райони антитерористичної операції визначаються Кабінетом Міністрів України.

Опрос