Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в законы Украины, регулирующие оперативно-розыскную и контрразведывательную деятельность

Заключение к проекту закона Украины от 06.04.2015 № 2555
Дата рассмотрения: 05.05.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до законів України, що регулюють оперативно-розшукову та контррозвідувальну діяльність"

У законопроекті пропонується доповнити статтю 6 Закону "Про контррозвідувальну діяльність" (далі - Закон) такою підставою для проведення Службою безпеки України (далі - СБУ) контррозвідувальної діяльності, як "наявність достатньої інформації, що потребує перевірки за допомогою спеціальних форм, методів і засобів, про посягання на економічний, інформаційний, науково-технічний та оборонний потенціал України".

Також передбачається внести до статей 6 та 7 Закону України "Про контррозвідувальну діяльність" та статті 8 Закону України "Про оперативно-розшукову діяльність" (далі - Закон про ОРД) зміни в яких передбачається можливість здійснення виключно з метою попередження, своєчасного виявлення і припинення розвідувальних, терористичних та інших посягань на державну безпеку України, отримання інформації в інтересах контррозвідки на підставі відповідної контррозвідувальної справи заходів, визначених частиною третьою статті 8 Закону про ОРД, за ухвалою слідчого судді без розголошення третій стороні, а заходів, що не потребують дозволу слідчого судді, - з дозволу начальників відповідних підрозділів Центрального управління СБУ, які здійснюють контррозвідувальну діяльність, начальників регіональних органів, органів військової контррозвідки СБУ або їх заступників.

При цьому із статті 7 Закону України "Про контррозвідувальну діяльність" пропонується виключити контроль за вищевказаними діями з боку прокуратури шляхом вилучення положень про погодження прокурором відповідних заходів та про нагляд за додержанням законів під час проведення контррозвідувальної діяльності з боку Генерального прокурора України, виконувача його обов'язків або уповноваженого наказом Генерального прокурора України заступника Генерального прокурора України.

Як вказується у Пояснювальній записці до проекту, необхідність здійснення відповідних заходів без погодження з прокурором обумовлюється значними витратами часу на таке погодження, які призводять до суттєвого зниження (нівелювання) оперативності та ефективності здійснення таких заходів, що є неприпустимим в умовах посилення диверсійно-розвідувальними групами терористичної діяльності.

Головне науково-експертне управління, проаналізувавши законопроект, звертає увагу на наступне.

1. Конституція України (стаття 121) і Закон України "Про прокуратуру" (стаття 5) не передбачають серед функцій прокуратури нагляду за додержанням законів під час проведення контррозвідувальної діяльності СБУ. У новому Законі України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року (стаття 2), який набирає чинності з 15 липня 2015 року, також не йдеться про вказану функцію прокуратури. При цьому у зазначеній нормі цього Закону чітко вказано, що на прокуратуру не може покладатися виконання функцій, не передбачених Конституцією України.

Опрос