Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Кодекс Украины об административных правонарушениях относительно совершенствования порядка привлечения к ответственности за совершение военных административных правонарушений

Заключение к проекту закона Украины от 06.04.2015 № 2553
Дата рассмотрения: 08.05.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо вдосконалення порядку притягнення до відповідальності за вчинення військових адміністративних правопорушень"

У законопроекті пропонується внести зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), а саме: 1) внести зміни до ч. 1 ст. 32-1 та уточнити, що арешт з утриманням на гауптвахті встановлюється і застосовується лише до військовослужбовців за вчинення військових адміністративних правопорушень, а також закріпити за військовим командуванням право застосовувати цей вид стягнення під час воєнного чи надзвичайного стану, а також в особливий період; 2) доповнити КУпАП статтею 235-2 "Військове командування"; 3) у п. 14 ч. 1 ст. 255 слова "командир (начальник)" замінити словами "уповноважені особи", а також після слова "частин" доповнити словом "(установ)".

За результатами розгляду поданого законопроекту Головне науково-експертне управління вважає за необхідне зазначити таке.

1. У законопроекті пропонується внести зміни до ч. 1 ст. 32-1 КУпАП, уточнивши, що арешт з утриманням на гауптвахті встановлюється і застосовується лише до військовослужбовців за вчинення військових адміністративних правопорушень, та закріпити за військовим командуванням право застосовувати цей вид стягнення під час воєнного чи надзвичайного стану, а також в особливий період. Вважаємо, що такі пропозиції суперечать ч. ч. 1 та 2 ст. 29 Конституції України, згідно з якими кожна людина має право на свободу та особисту недоторканність. Ніхто не може бути заарештований або триматися під вартою інакше як за вмотивованим рішенням суду і тільки на підставах та в порядку, встановлених законом. Згідно з ч. ч. 1 та 2 ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції.

2. У законопроекті пропонується доповнити КУпАП ст. 235-2, в якій закріпити повноваження військового командування розглядати справи про військові адміністративні правопорушення (ст. ст. 172-10 - 172-20) під час воєнного чи надзвичайного стану, а також в особливий період. При цьому санкції ст. ст. 172-10 - 172-19 КУпАП передбачають лише такий вид стягнення, як арешт з утриманням на гауптвахті, а санкція ст. 172-20 КУпАП передбачає два альтернативних види стягнення - штраф та арешт з утриманням на гауптвахті. У зв'язку з цим та з урахуванням того, що наділення військового командування повноваженнями щодо призначення арешту з утриманням на гауптвахті суперечить ст. ст. 29 та 64 Конституції України (про що було зазначено вище), військове командування не може бути наділено правом розглядати справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст. ст. 172-10 - 172-20 КУпАП.

Опрос